Okunma

Star Wars: Force Unleashed II İnceleme


10 Aralık 2010 Cuma 15:30
Star Wars: Force Unleashed II İnceleme

Puan: 6.9/10

2008’de satışa sunulan Star Wars: The Force Unleashed, sadece konsollar için piyasaya sürülmüştü. Satış stratejisi gereği ek paket olan Ultimate Sith Edition ile beraber, ertesi yıl PC platformunda da yer buldu. Oynanış olarak konsola uygun şekilde geliştirilen yapım, PC platformunda oynanabilirlik açısından ciddi hayal kırıklıkları yaratmıştı.

 

 

Senaryo açısından bildiğimiz Star Wars serisini delik deşik eden yapım, alternatif bir Yıldız Savaşları gerçekliği yaratıyordu. Aradan geçen 1 yılın sonunda PC ve konsollar için aynı anda Star Wars: The Force Unleashed II satışa sunuldu.

 

Lucasarts Sunar

İlk oyunda olduğu gibi yine yapımcı LucasArts. Birbirinden başarılı Star Wars konulu oyunlara imza atan firmadan, bu kez de fevkalade bir iş bekliyoruz. Peki beklentilerimiz karşılanacak mı? Yanıtı vermeye senaryodan bahsederek başlayalım. Star Wars dünyasında alternatif bir kapı aralayan yapımcılar, Starkiller ile yollarına devam ediyor. İlk oyunun sonunda ölen çırak (Öldüğü sonu gerçek olarak kabul etmemiz gerekiyor), Darth Vader tarafından klonlanıyor!

 

 

Onun gücünü kullanmak isteyen Vader, Starkiller’ı klonlayıp küçük bir teste tabi tutuyor. Bu uygulamanın sonunda çırak, bazı hatıraları hatırlayıp Vader’dan kaçıyor ve bir kedi fare oyunu başlıyor… Senaryo gayet basit ve bu öyküdeki rolümüz, önümüze çıkan her şeyi yok etmek.

 

Görevin Yok Etmek!

Daha oyun başlar başlamaz, katliam start alıyor. Güçlerimiz ve yeteneklerimiz, ilk oyunda bıraktığımız yerde değil. Darth Vader’ın klonu, oyunun başlarında biraz zayıf. Force kabiliyetleriniz tek başlarına yeterli değil. Daha çok ışın kılıcındaki marifetlerinizi konuşturmalısınız.

 

 

Bir yandan kılıcınızı kullanırken, diğer yandan da Force (Push ve Lightning gibi…) yetenekleriniz ile düşmanlarınızı kısa sürede elimine edebiliyorsunuz. Biraz ilerledikten sonra Force Grip konusunda epey güçlü olduğunuzu fark edeceksiniz. Zira Tie Fighter’lar gücünüzün karşısında adeta sinek gibi eziliyor! Hem de daha oyunun ilk bölümlerinde bu tablo ile karşılaşıyorsunuz.

 

Gücün Sınırı

Yapımda ilerledikçe, ilk oyunda görmediğimiz tarzda güzel enstantaneler de yer alıyor. Force Grip, ilk oyundaki gibi ön planda. Roket saldırılarını durdurup, geldikleri yere geri göndermek gibi seçeneklerimiz de yapımda mevcut… Dolayısıyla çırak, bazı güçleri bakımından ustasından (Vader) hiç de aşağı kalmıyor.

 

 

Tıpkı ilk oyundaki gibi görevleri tamamladıkça, düşmanları yok ettikçe puan kazanıyorsunuz ve bunlar size Force olarak geri dönüyor. Tabii kendi seçtiğiniz özelliklerinizi geliştiriyorsunuz. İlk oyundan Mind Trick haricinde neredeyse farkı yok. Bu özelliği de daha yapımın başlarında deneyebiliyorsunuz… Star Wars: The Force Unleashed II’nin sonuna kadar da bu özellik işinize yarıyor.

 

Hangi Sistemde Oynanır?

Serinin yeni oyunu görsel geliştirmeler sunsa da, sistem gereksinimleri açısından çok fazla bir şey beklemiyor. Intel Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon X2 5200+ ve 2 GB RAM ile oynanabilen yapım için 256 MB’lık bir ekran kartı gerekiyor. Ancak burada önemli bir kıstas var, kartınızın illa Shader 3.0 desteği bulunması lazım. Yapım sisteminizde ise 10 GB’lık boş alana ihtiyaç duyuyor.

 

 

Görsel olarak yeni yapım, öncekinin üzerine birkaç tuğla daha koymuş. Bu kolaylıkla belli oluyor. Özellikle karakter tasarımları fevkalade gözüküyor. Efektler de adeta göz okşuyor. Eğer ilkinde grafiklerden memnun kalmadıysanız, bu yapımda sizi daha başarılı modellemeler ve efektler bekliyor. Gerçekçi animasyonlar eşliğinde Star Wars: The Force Unleashed II gayet iyi gözüküyor. Bir tek çevre detayları zayıf ve birbirini tekrar eden mekanlar, adeta yapımcıların kolaya kaçtığını işaret ediyor…

 

Kısa Bir Serüven

Sesler ve müzikler açısından da ortalamayı çok da geçemeyen yapım, başarılı seslendirmelerle beğeni topluyor. Genel olarak bakıldığında, kısa oyun süresi (5-6 saat), zayıf senaryo, konsol için tasarlandığından PC için yetersiz oynanış yapımın eksileri. Artılar tarafında başarılı animasyonlar ve karakter modellemeleri bulunuyor.

 

 

Eğer Star Wars fan’ıysanız, kimsenin tavsiye etmesine aldırmadan gidin alın. Ancak Yıldız Savaşları’nı çok fazla takip etmiyorsanız ve amacınız kaliteli bir aksiyon oyunu oynamak ise, öyleyse Star Wars: The Force Unleashed II’den uzak durun.

 

:: Star Wars: The Force Unleashed II hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Star Wars: Force Unleashed II İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oyun süreklü donuk çalışıyo nedenini bilen var mı

" Star Wars: Force Unleashed II İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Star Wars: Force Unleashed II İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Star Wars: Force Unleashed II İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "