Okunma

Sun, Java’yı Tamamen Açıyor


27 Nisan 2008 Pazar 21:00
Sun, Java’yı Tamamen Açıyor
Sun Microsystems, her işletim sisteminde aynı kodun çalışmasını sağlayan Java sanal makinesini açık kaynak kodlu hale getirmeyi hedefliyor. Tabii ki bu hedef doğrudan tamamen GPL lisansıyla dağıtılan bir Java çalışma ortamı oluşturulmasını sağlamayacak; fakat en azından çeşitli lisans sınırlamaları olmayan bir ortam sağlayacağı tartışılmaz bir gerçek. Diğer taraftan bu adım, bizleri, belki ileride tamamen GPL (Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir Java ortamına doğru giden bir yola doğru götürebilir.

Ne Zaman?

Bu konudaki takvim ise yılın sonuna kadar açık kaynak kodlu bir Java ortamının oluşmasını öngörüyor. 2008 sonu 2009 başı gibi özgür yazılım camiası tarafından daha fazla benimsenmiş bir Java görmemiz mümkün.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sun, Java’yı Tamamen Açıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ölüyü diriltmeye çalışıyorlar ama geç kalındı.
    Yaşasın .NET platformu !…

" Sun, Java’yı Tamamen Açıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sun, Java’yı Tamamen Açıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sun, Java’yı Tamamen Açıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "