Okunma

Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor


24 Haziran 2009 Çarşamba 13:09
Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor

AMD, Uluslararası Süper Bilgisayar Konferansı’nda bugün yaptığı bir açıklamada, AMD Opteron işlemcilerinin dünyadaki en yüksek performanslı süper bilgisayarların birçoğuna ve en güçlü iki süper bilgisayara güç verdiğini duyurdu.

Top 500 Süper Bilgisayarlar listesinde AMD Opteron işlemcilerinin başarılarından kısaca söz edelim. AMD Opteron işlemcisi, art arda üçüncü kez birinci sıraya yerleşen “Roadrunner” süper bilgisayarında kullanılıyor. Aynı listenin ikinci sıraya yerleşen Oak Ridge Laboratuarı‘nda bulunan Cray “Jaguar” süper bilgisayarı dört çekirdekli AMD Opteron işlemcisine sahip. AMD, ilk 20 süper bilgisayarın dokuzunda kullanılıyor. İlk 10 süper bilgisayarın dördünde AMD Opteron işlemciler yer alıyor.

Top500 listesine giren bilgisayarların %80’i Intel işlemciler kullanıyor.

 

Altı ayda bir yapılan Top 500 süper bilgisayarlar listesi, sıralamasını LINPACK değerlendirmesi ile yapıyor. Yakın zamanda Advanced Clustering Technologies tarafından yayımlanan altı çekirdekli AMD Opteron işlemcisi LINPACK puanları, GFLOP başına 35,21 dolar gibi çok başarılı bir maliyet ortaya koyuyor.

:: Intel bu durumua ne cevap verecek?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Benimki AMD Quad Core X4 9550 3600 MHz4 çekirdek intelin en yüksek fsb hızı 1333 mhz Amd 3600 MHZ Manyak bişey herkese tavsiye ederim…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Aynen öyle bende yeni aldım AMD Phenom X4 9550 Quad Core 4 Çekirdek süper…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    intel kullanıyorum ama amd taraftarıyım. ha ayrıca bu haber beni hiç şaşırtmadı.

" Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "