Okunma

Super Bowl Sosyal Medyada


06 Şubat 2012 Pazartesi 09:15
Super Bowl Sosyal Medyada

Dünyanın en çok izlenen spor olayları arasında başı çeken Super Bowl, yine başta ABD olmak üzere birçok ülkenin gözlerini üzerine çevirmesine sahne oldu. Durum böyle olunca sosyal medyada da Super Bowl fırtınası esti.

Bluefin Labs’ın yaptığı araştırmaya göre 9.3 milyon sosyal medya yorumu yapılarak daha önce MTV’nin Video Music Awards ile elinde bulundurduğu 3 milyonluk rekor kırılmış oldu.

Twitter’da da en çok konuşulan konulardan olan Super Bowl, rekor kıramasa da devasa rakamlara imza attı. #SuperBowl hashtag’iyle maç boyunca saniyede ortalama 10.000 civarında tweet atıldı. Bu sayı, maçın son 3 dakikasında 12.233’e ulaştı. 53 yaşındaki ünlü pop şarkıcısı Madonna da saniyede ortalama 8.000 ve en yüksek 10.245 tweet ile dikkatleri üzerine toplarken hem şovuyla hem de yaşıyla trending topic olmayı başardı.

   

Super Bowl etkinliği ile sıradışı diğer istatistikler de maçtan sonra yayınlandı. 10 milyar dolar bahis oynanan maç sırasında 1.25 milyar tavuk kanadı yendiği hesaplanmış.

30 saniyelik bir reklam için 3.5 milyon dolar ödenen maç sırasında yayınlanan en pahalı reklam 4 milyon dolara mal oldu. Reklam veren firmalara bir kullanıcıya izlettirdikleri reklamın maliyeti ise yaklaşık 0.03 dolar oldu. Bir biletin ortalama 3.985 dolara geldiği maçta yayıncı kuruluş 3.000 saatlik video içerik kaydetti.

180 ülkede yayınlanan maç esnasında yayıncı kuruluşun 475 çalışanı görev başındaydı. Yayın esnasında kameralar ve mikrofonlar için toplamda 60 millik kablo kullanıldı. 57 kameranın görev aldığı etkinlik, 46. Super Bowl müsabakasıydı.

3D yayını yapılmayan maçta 1000 fps’lik 1080p çözünürlükte yayın yapıldı. 5.1 ses sisteminin desteklendiği yayınlarda 25 farklı dil kullanıldı ve sadece ABD’den 113 milyon izleyici maçı izledi.

:: Sosyal medya üzerinden spor olaylarını takip ediyor musunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Super Bowl Sosyal Medyada konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Super Bowl Sosyal Medyada ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Super Bowl Sosyal Medyada ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "