Sürücüsüz Araçlar Yollarda!


28 Haziran 2015 Pazar 17:00
Sürücüsüz Araçlar Yollarda!

Teknoloji gelişiminin son sürat devam ettiği bu yıllarda, hiç kuşku yok ki bu gelişim trafikte akıllı araçlarla da kedini gösteriyor. Araba firmaların yanı sıra Google gibi başlıca arama motorları da bu sürücüsüz yani otonom çalışan arabalar üzerinde birkaç yıldır çalışmalar yapıyor. Öyle görünüyor ki artık bu arabalar günlük hayatımıza çokta uzak noktada değiller!

Google sürücüsüz araba konusunda kararlı!

Bilindiği gibi Google, başta yapay zekâ olmak üzere birçok alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu alanlardan yoğun olarak ilgilendiği kısım ise sürücüsüz araba konsepti… Günümüzde artan genel dünya nüfusu ve ağır sanayi, başta ulaşım noktasında, son raddelerine doğru ilerliyor. Bu aksaklıklar ne yazık ki insan ölümlerine veya zaman ve mal kaybına neden oluyor. Bu nedenlerden ötürüdür ki henüz birçoğumuz için bilim-kurgu olarak görünün kendi kendine giden araçlar, artık gelişimlerini gerçek hayatta devam ettirecek duruma geldiler.

15-06/28/news_inside_googlearaba.jpg

Google’ın sürücüsüz arabası yollarda!

Google, kendi sosyal medya sistemi Google+ üzerinden yaptığı bir açıklamada, kendi üretimi olan ve kendi kendine gidebilen Google araçlarının, California eyaleti ile sınırlı kalmak koşuluyla yollara düştüğünü açıkladı!

Aslında Google, genellikle silikon vadisinde bu araçlarını sürekli aktif olarak testlere tabi tutuyordu. Ancak gerçek trafiğe çıkması için gelişim göstermesine daha vakit olduğunu açıklıyordu. Zira bu araçlar, gerçek sürücülerin gün içindeki kullanım alışkanlıklarına henüz ayak uydurmuş değildi. Ancak yapılan bu açıklama ile artık bu tip sürücüsüz araçların gerçek yollar için hazır olduğu çıkarımı yapılabiliyor.

Söz konusu açıklamanın detaylarında ise, Google sürücüsüz araçlarının California yollarında maksimum 40 km/s hız limitine tâbî bir halde yoğun olarak yer alacağı bulunuyor. Adı geçen bu araçlara birde emniyet sürücüsü eşlik edecek. Yani herhangi bir olumsuzluk durumda araca etki etmek mümkün olacak. Ama bunun dışında sürücü sadece gözlem yapmakla yetinecek.

15-06/28/news_inside_2_googlearaba.jpg

Google arabaları yolcu taşıyabilir!

Bu araçların şu an yollarda olan prototipleri sadece 2 yolcu taşıyabiliyor. Araçların hangi güzergâhları izleyeceği ya da yolcu taşıyıp taşımayacakları ise netleşmiş değil.

Bu açıklamayla beraber, yakın geleceğin de diğer alanlar gibi tamamen teknolojinin eline bırakılacağını öngörmek hiçte zor değil. Özellikle Google gibi, başta harita servisleri olmak üzere, dünyanın her yerinden birçok veriyi işleyebilme yeteneğinin yüksek olması, bu tip sürücüsüz araçlar için hızlı bir gelişim süreci vaat ediyor.

Tüm bunların dışında ise doğrudan Google, bu sürüşlerin ne zaman artacağını veya resmi olarak tüm yollarda işe ne zaman koyulacağını şu an belirtmekten kaçınıyor. Zira hukuki olarak da sürücüsüz araçlar noktasında birçok bilinmez bulunuyor.

Ek olarak Google‘ın resmi olarak sürücüsüz araba konseptini konu alan videosunu, aşağıdaki bağlantı aracılığı ile izleyebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=CqSDWoAhvLU]

:: Sürücüsüz araçlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sürücüsüz Araçlar Yollarda!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  araçsız sürücüler olarak yıllarca yollardayız

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ADAMSIN GOOGLE !!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  her sene 1.5 milyon insan trafik kazalarında ölüyor. lütfen daha az gezelim ve yavaş gidelim.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  her sene dünyada 1,5 milyon kişi trafik kazalarında ölüyor. milyonlarca kişi yaralanıyor, sakat kalıyor. ayrıca milyarlarca dolarlık mal ve işgücü kaybı oluyor.

" Sürücüsüz Araçlar Yollarda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Araçlar Yollarda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Araçlar Yollarda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!