Okunma

Sürücüsüz Google Aracı Kaza Yaptı


01 Mart 2016 Salı 09:00
Sürücüsüz Google Aracı Kaza Yaptı

Google, insansız otomobil teknolojileri ile araçların sürücüye gerek olmaksızın hareket kabiliyetine sahip olma hedefini taşıyordu.

Sürücüsüz tam güvenli bir sürüş deneyimi vaadinde bulunan Google; şimdi ise bir kaza ile karşı karşıya kaldı.

Slash Gear’da yer alan habere göre; söz konusu kazanın firma tarafından gün yüzüne çıkartılmaması istendi.

Kazanın varlığına, Kaliforniya DMV kaza raporundan ulaşıldı.

Raporda yer alan bilgilere göre; Google’ın sürücüsüz otomobili, yaklaştığı kavşaktan sağa döneceği sırada sağ yönde yığın halindeki kum torbaları ile karşılaştı.

16-03/01/2014-05-13-google-self-driving-car-8.jpg

Bu yüzde algoritmasında yer alan yörüngeye uygun hareket edemeyerek sağa dönemedi. Sola yönelmek zorunda kalan otomobil o yönden gelen bir otobüsle çarpışmış oldu.

Google, kazanın açığa çıkarmasının ardından, kaza hakkındaki bazı sorumlulukları kabul etmesine rağmen; otobüs sürücüsünün de hatalı olduğu iddiasını öne sürdü.

Google sürücüsüz araç teknolojisi yetkilisi Chris Urmson yaptığı açıklamada; hareket halinde olan sürücüsüz otomobillerinin sürücü olması halinde de kazaya sebep olabileceğini ifade ederken; otobüs şoförünün bu noktada yavaşlaması gerektiğini belirtti.

Kaza raporunda her iki araçta da ufak hasarların bulunduğu vurgulandı.

Google, Kaliforniya DMV ile kazanın tam olarak kamuoyuna aktarılmaması yönünde bir görüşme gerçekleştirdi. Bu bağlamda; kazanın görüntüleri, kaza zamanına ilişkin detaylar tamamen açıklanmış değil.

Kazanın araçta sürücü bulunsa dahi gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği belirsizliğini koruyor; fakat sürücülü otomobillerden daha güvenli bir sürüş deneyimi vaat eden firmanın bu tip olaylara mahal vermemesi gerektiği de bir gerçek.

:: Google’ın sürücüsüz otomobillerinin güvenli olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Sürücüsüz Google Aracı Kaza Yaptı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bana oyle geliyo ki bu araclar x tipi insan kaynakli kazalari azaltip y tipi biz insanlarin pek yapmadigi makine turu kazalar turetecek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Geliştirme aşamasında normal ama otobüs sürücüsü suçludur gene insan hata yapma ihtimali daha yuksek

 3. SDN Okuru dedi ki:

  geliştirme aşamasında böyle şeyler olur…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tip olaylara meal vermemesi gerekirdi ne ya? Arabanın önüne kum torbası çıkmış yani sürücüsüz değil bence sürücülü de olsa çarpardı o araba. Eğer durduk yere dönüp ağaca vursa neyse diyeceğim. Araba daha napsın subway surfers mı bu? Üstünden atlayacak değil heralde

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişme aşamasında olur böyle şeyler. Ama şunu da belirtmek gerek sağa dönememiş çünkü kum torbası var. Yani yine insan yine hata. Bu tür küçük kazalar büyük kazalara önlem alınması adına algoritma geliştirmesi için önemli olabilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişme aşamasında olur böyle şeyler. Ama şunu da belirtmek gerek sağa dönememiş çünkü kum torbası var. Yani yine insan yine hata. Bu tür küçük kazalar büyük kazalara önlem alınması adına algoritma geliştirmesi için önemli olabilir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim Halk Otobüslerini daha görmemiş bunlar 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Resim koy

 9. SDN Okuru dedi ki:

  zaten şuan deneme aşamasında siz bi oyunu beta versiyonunda oynarken nasıl buglar oluyosa bundada olması çok normal

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ''Kazanın araçta sürücü bulunsa dahi gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği belirsizliğini koruyor; fakat sürücülü otomobillerden daha güvenli bir sürüş deneyimi vaat eden firmanın bu tip olaylara meal vermemesi gerektiği de bir gerç*****
  Bu ne demek şimdi,başından beri firmanın amacı kaza oranını en aza indirmekti .Zaten tam anlamıyla kazalardan kurtulmak diye birşey mümkün değil sevgili yazar…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Evet meal değil tefsir vermesi lazım. Google gibi bilgili bir firma nasıl meal verir anlamak mümkün değil.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  "Google, Kaliforniya DMV ile kazanın tam olarak kamuoyuna aktarılmaması yönünde bir görüşme gerçekleş***** de olsa hemen malum muhalif medya rezillik, yine kaza, veceriksizler gibi yaftalarda bulunurdu.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten bu araclar ne kadar iyi olsa bilehatali suruculer yuzunden yinede kaza yapar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Adam mahali meal yapmış bunlarda burda yazı yazıyo

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ne alakası var sanki gerçekte hiç kaza olmuyor mu? İçerisinde insan olan bir araç bile o kadar kaza yaparken bu olay bence bu kadar abartılmamalı. Size sıfır kaza ile demiyor kimse sadece daha güvenli sürüş diyor ki bence daha güvenli de olmuş zaten. Orda bir kadın sürücü olsa çöp konteynerlarına, trafik ışıklarına çarpardı araba…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Kazada olucak tabi daha yeni yeni tamamlaniyor soz turklerin yaptigi tek sey elestirmek baska bir sey yok

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Meal vermemek?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  çatalca , silivri arabalarının yanında kaza yapmaması mümkün değil. insan bile zor kurtarıyor. .. şaka bi yana gelişecek böyle böyle .. kavgada yumruk yemek sayılmaz

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikada bile kaza yapabiliyorsa Türkiyede garanti yapar.% 100 ***** km hız sınırı olan daracık bir yolda bizim taksiler 90 – 100 ile gidebilmekte,hatalı sollama ***** kaza olduğunda da trafik sigortası sizi yüzde yüz suçlu ***** olsa hem kaza yapar hem de Google suçlu ***** mexpertiz hak ***** tanıdığıysa onun lehine karar veriyor ve sizinle muhatap bile ***** şahidini dinlemek,yoldaki izleri incelemek zaten ***** ülke işte..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  olayda otobüs şoförü %80 o kum torbalarını oraya yığanlarda en az otobüs şoförü kadar suçlu… kesin Apple sabotajı…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Tehlikeli işler

 22. SDN Okuru dedi ki:

  😀

 23. SDN Okuru dedi ki:

  "meal vermemesi" derken..? "mahal" olmasın..?

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Meal mi mahal mi ?

" Sürücüsüz Google Aracı Kaza Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Google Aracı Kaza Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Google Aracı Kaza Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "