Okunma

Sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke!


16 Mart 2018 Cuma 00:01
Sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke!

Taşımacılık sektörünün evrim niteliğindeki değişimi gün geçtikçe hızını arttırıyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisinde, öncü olma çabasında olanlar sadece firmalar değil. Pek çok ülke, sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke olmak istiyor.

Ayrıca bu teknolojiye yatırım yapan şirketleri kendilerine çekmek ve ülkede iş imkanı yaratmak için herkese açık olan otoyollarda, firmaların araçlarını test etmeleri adına izinler vermekteler. Hatta bu iş eyalet veya belediyelere varana kadar ilerlemiş durumda. California ve Arizona eyaletleri buna iyi bir örnek teşkil etmekte.

İskoçya sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke olmaya hazırlanıyor!

İskoçya parlamentosu yaptığı toplantı sonrası, sürücüsüz otomobillerin 2021 yılında İskoçya’nın genelinde yasal hale getirilmesi kararına vardı.

İskoç yetkililer, her ne kadar otonom araç kullanımını 2021 yılından itibaren yasal hale getirecek olmasına karşın, bu araçların yaygın şekilde yollarda kullanılmasının 2030 yılını bulacağı öngörüsünde.

Rimac C_Two

Ayrıca, İskoçlar geçmişte yaptığı bir diğer açıklamada, tüm dizel araçların kaldırılması için 2032 yılına kadar müddet tanıdığını belirtmişti. İskoçya bu kararları ile günümüz dünyasının gelişmelerine hızlı adapte olan bir ülke olduğunu tekrar kanıtladı.

İnsanlar otonom araçlar hakkında ne düşünüyor?

RAC tarafından yapılan araştırmaya göre, araç kullanan her 3 şoförden 2 tanesi, sürücüsüz otomobillere karşı tedirgin. Tedirginliklerinin sebebi ise aracın bir yapay zeka tarafından yönetilmesinin getirdiği güvensizlik duygusu, aracın başkaları tarafından ele geçirilerek kontrol edilmesi ve yaşanabilecek kazalardan sorumlu tutulacak olanın araç sahibi olması gibi farklı sebepler yer almakta.
yazarEmir Yelekoğlu

Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunu Emir Yelekoğlu, 2013 yılından bu yana otomotiv ve FMCG sektörlerinde çalışmış ve Finans Uzmanı olarak kariyerine devam ediyor. Profesyonel iş kariyeri dışında, espor geçmişi de bulunan Emir Yelekoğlu, otomotiv ve espor sektörü hakkındaki incelemeleri ile SDN'de yer alacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz otomobilleri yasallaştıran ilk ülke! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "