Sürücüsüz robot taksiler Çin sokaklarında!


03 Aralık 2020 Perşembe 17:15
Sürücüsüz robot taksiler Çin sokaklarında!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, sürücüsüz otomobiller de giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. Özellikle dünya genelinde yaşanan korona virüs salgını, sürücüsüz otomobillerin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Bunlardan AutoX tarafından geliştirilen sürücüsüz robot taksiler, Çin’de kullanılmaya başlandı.

Sürücüsüz otomobil pazarındaki rekabette, Tesla gibi pazar lideri firmalara Çinli firma da eklenmiş oldu.

Sürücüsüz robot taksiler Çin yollarında

Konu sürücüsüz ve otonom araçlar olduğu zaman, kuşkusuz birçok insanın aklına Elon Musk’un kuruculuğunu yaptığı Tesla geliyor. Otopilot konusunda büyük yol kat edilmesine rağmen, Tesla zaman zaman kaza haberleri ile de gündeme geliyor. Tesla, botopilot aktifken sürücülerin ellerini hazırda bekletmeleri gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor. Daha önce pek çok kez gündeme gelen kazalardan sonra Tesla, otopilot’un yüzde 100 güvenli olmadığını duyurmuştu.

İki yıldan uzun süredir AutoX tarafından geliştirilen sürücüsüz robot taksiler, Çin’de kullanıma sunulmaya başlandı. Bu robot taksiler, içeriden veya dışardan herhangi bir sürücü desteği olmadan istenilen yere gidebiliyor. Çin’in en büyük şirketlerinden birisi olan Alibaba‘nın destek verdiği AutoX, ülkede bunu başaran ilk firma.

AutoX tarafından yapılan önceki testlerde, araç içerisinde sorun yaşandığı taktirde müdahale etmesi için şoföre yer veriliyordu veya araç uzaktan kontrol ediliyordu. Henüz test aşamasında olan robot taksiler, testlerin tamamlanmasının ardından tam olarak kullanıma sunulacak. Yapılan testlerde otomobillerin yayalara yol verdiği, U dönüşü yapabildiği ve trafiğin o anki durumuna göre refleks gösterebildiği belirtildi.

AutoX CEO’su Jianxiong Xiao konuyla ilgili, “Uzun süren bir çalışmanın ardından insan etkisini tamamen devreden çıkardık. Gerekli izinleri aldıktan sonra bu hizmeti 2 ila 3 yıl içinde insanların kullanımına sunacağız” açıklamasını yaptı.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kapitalist sistemde bunlar güzel haberler değil çünkü bir çok insan işi kaybedecek ve yine zengin daha da zengin olacak önce sosyal sistemin güçlü olması gerekir

" Sürücüsüz robot taksiler Çin sokaklarında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz robot taksiler Çin sokaklarında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz robot taksiler Çin sokaklarında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  2. 2 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  3. 3 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  4. 4 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  5. 5 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  6. 6 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  7. 7 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  8. 8 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  10. 10 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?