Okunma

Swatch, Apple’ı Trolledi!


24 Ağustos 2015 Pazartesi 16:00
Swatch, Apple’ı Trolledi!

İsviçre dendiği zaman hemen herkesin aklına, hiç şüphesiz saat gelmektedir. Bunun sebebi ise köklü ve kaliteli saat üretimi yapan İsviçreli firmaların, ustalıkla günümüzde dahi başarılarını devam ettirmesi oluyor.

Her ne kadar İsviçre saatleri “pahalı” olarak anılsa da, daha ulaşılabilir modeller üreterek, kaliteli ve modalı saatleri, geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen, İsviçreli firmalar da bulunuyor. Bu firmalar arasında öne çıkanlardan olan Swatch, hem kaliteli hem de birçok kesime hitap eden fiyat politikası ile adını saat ile özdeştirebilen markalardan olmuş durumda.

Ancak, klasik saat üreticilerinin, son dönemlerin en çok konuşulan mobil gelişmelerinden olan akıllı saatler hakkındaki görüşleri, hiç de olumlu yönde şekillenmiyor. Bu konu, özellikle de Swatch ve Apple arasında, ciddi anlamda kendini gösterebiliyor.

15-08/24/news_2-swatch-seo-su-apple-watch-ile-dalga-gecti-swatch-apple-i-trolledi-2015.jpg

Swatch CEO’su tarafından, Apple Watch’a “Oyuncak” yakıştırması!

Swatch markasının aktif CEO görevini devam ettiren Nick Hayek, sık sık Apple Watch’a göndermelerde bulunmasıyla tanınır oldu. Son olarak ise bir röportaj sırasında, Apple Watch’un sadece ilginç bir oyuncak olduğu ve herhangi bir yenilik getirmediği yorumunda bulundu.

Apple Watch’a sadece “oyuncak” yakıştırmasında bulunmakla kalmayan Nick Hayek, röportaj sırasında yöneltilen ilgili sorulara; “24 saat bile şarjı gitmeyen bir Apple Watch’un, bize rakip olmasının mümkün olmadığı” cevabını verdi.

Apple Watch, neden iWatch olmadı?

15-08/24/news_1-swatch-seo-su-apple-watch-ile-dalga-gecti-swatch-apple-i-trolledi-2015.jpg

Röportajın ilerleyen zamanlarında ise Apple Watch konusunun devam etmesiyle, farklı bilgilerde konuşulmaya başlandı. Bu bilgiler arasında dikkat çeken ise, Apple’ın “i” harfi ile sürdürdüğü ürün isimlendirme geleneğini, neden Apple Watch ile sürdürmedi noktasında oldu. Edinilen bilgilere göre; aslında Apple CEO görevini sürdüren Tim Cook’un, ilk dönemler Apple Watch’un, iWatch olarak anılmasını planladığı, ancak Swatch markasının sahip olduğu iSwatch isminden ötürü, olası polemiklerin ve hukuksal süreçlerin önüne geçmek için böyle bir  adım attığı kaydedildi.

Swatch firması, her ne kadar akıllı saatlere, özellikle de Apple Watch’a sık sık göndermelerde bulunsa da, aslında firmanın da akıllı saat konsepti ile ilgili çalışmalar yaptığı, kimi zaman gündeme geliyor. Ancak Swatch firmasının, klasik saat anlayışını akıllı saate çevirmek yerine, saat ile ödeme sistemleri noktasında entegrasyonlarla ilgili çalışmalar yaptığı aktarılıyor.

:: Nick Hayek tarafından, Apple Watch’a yapılan “oyuncak” benzetmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Swatch, Apple’ı Trolledi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple sadece saat değil arabadan ayakkabıya kadar herşeyi üretmeli. en iyisini yapacağına eminim. Swatch'a da şunu söyleyebilirim; "veneddalin amin".

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ulan 3 değil 6 gün gitsin ! şarjı biten saat mi olur ! yok 3 gün gidiyormuş 5 gün gidiyormuş, ergenlik alametleri…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adam hakli.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yaklaşık 3 haftadır Apple Watch kullanıyorum. Sarj konusunda bence gayet başarılı 3 gun sarj olmadan kullanabiliyorum hemde bütün fonksiyonları ile birlikte 😮 Bostan yere laf atmayın bence

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şarjının 1 gün gitmediğini neye dayanarak söylüyorsunuz merak ediyorum. Hani aldınız da kullanıyor musunuz? Aldım ve kullanıyorum ben. Şarjı bir günü çok ama çok rahat çıkarıyor. Saati oyuncak gibi devamlı kurcalamazsanız hiçbir sorununuz olmuyor. Boş konuşmanın lüzumu yok somut verilerle konuşun. Swatch a gelince korkuyor sadece olay bu. Hitap ettiği kitle akıllı saat pazarıyla kesişiyor. Akıllı saat pazarının da şu an en iddaalısı apple. Bu yüzden taş atıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zamanında kodak ceo su dasayısal maknileri eleştirmişti ..battı..
  swatch ın ölüm günü

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple saat yapmasın. Ne akıllı ne akılsız. Becerememiş işte. Adıyla satılan resmen fiyasko bir ürün.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan kıytırık saat yapuyo bu swatch. Mekanik aksamsiz saate saat mi denir arkadas.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Swatch saattr marka apple mi önünü kesecek yani

 10. SDN Okuru dedi ki:

  adam haklı 1 gün şarjı giden saat mi olur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Meyve veren ağacı taşlarlar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Daha adam gibi akıllı saat üretemediler. Ürettikleri akıllı saat de çok kaba. Önce daha güzelini yapsınlar da sonra konuşsunlar.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Madem rakip olarak görmüyorsun, o zaman neden ugrasiyorsun diye sorarlar adama…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Swatchın sattleride Apple watchda çok çirkin ve ucuz görünüyor neyin kavgası ki bu

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar haklı beyler dağılın.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  benim aklıma İsviçre çakısı geliyo

 18. SDN Okuru dedi ki:

  sen yıllarca oyuncak gibi saat çıkar sonra apple watchla dalga geç evet akıllı saatler klasik saatlerle aynı kulvarda yarışmıyor onların misyonu farklı, zaten klasik saatler akıllı telefonlar hatta cep telefonları çıktığından beri ancak aksesuar olarak kullanılıyor saati kimsenin merat ettiği yok ..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung, LG ve diğer üreticilerin akıllı saatleri hakkındaki düşünceleri ne? Sadece Apple Watch için mi konuşuyormuş bu CEO

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Dogru demiw be bi saatki 24 saat sarji gitmiyor onun adi oyuncak olmali appletoy hahah

" Swatch, Apple’ı Trolledi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Swatch, Apple’ı Trolledi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Swatch, Apple’ı Trolledi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "