Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı


02 Ekim 2020 Cuma 16:45
Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı

Nintendo, Switch konsolunda korsan oyunlar oynanmasını mümkün kılan araçlar satan bir web sitesine karşı açtığı hack davası sonucu 1.5 milyon sterlin tazminat kazandı. Uberchips isimli site, dava sonunda yapılan anlaşmanın parçası olarak tüm stoklarını imha edecek ve isim haklarını da Nintendo’ya devredecek.

Switch hack davası sonucu 1.5 milyon sterlin kazandı

Uberchips, Nintendo tarafından kullanıcıların oyunları ücretsiz olarak yüklemelerine ve oynamalarına olanak tanıyan yazılım ile donanım satmakla itham edilmişti. Sitenin sattığı araçlar, Nintendo’nun da dava açmak istediği hacker grubu Team-Xecuter tarafından yapıldı. Firma ise hacker grubunu engellemek için girişimleri başarısız olunca, ekipmanları satan siteyi hedef aldı. 

Switch hack davası

Davaya göre Team-Xecuter, SX OS adını verdiği yetkisiz bir işletim sistemi tasarladı. Söz konusu araçlar ve çiplerin tüm Nintendo Switch ve Nintendo Lite konsollarında sorunsuz şekilde çalıştığı ve ücretsiz şekilde konsoldaki oyunları oynattığı tespit edildi.

Ohio merkezli olan ve Tom Dilts Jr. tarafından yönetilen Uberchips sitesi, söz konusu araçları satan birkaç online mağazadan biri olarak biliniyor. Site davanın sonuçlanmasının ardından ziyaretçilerine “Bir dizi talihsiz olay oldu” şeklinde bir mesaj yayınlayarak çevrimdışı konuma geçti. Ayrıca firma, ön sipariş verilen tüm SX OS ürünlerini iptal etti ve para iadesi teklif etti.

Haziran ayında Team-Xecuter korsan haber sitesi Torrent Freak’e konuşmuş, Nintendo’nun ürettikleri parçaları kullanarak cihazlarını tamir edebileceğini ifade etmişti. Ayrıca grup yazılımın açık kaynaklı kodlar üretmek için de geliştirilebileceğini aktarmıştı. 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!