Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı


02 Ekim 2020 Cuma 16:45
Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı

Nintendo, Switch konsolunda korsan oyunlar oynanmasını mümkün kılan araçlar satan bir web sitesine karşı açtığı hack davası sonucu 1.5 milyon sterlin tazminat kazandı. Uberchips isimli site, dava sonunda yapılan anlaşmanın parçası olarak tüm stoklarını imha edecek ve isim haklarını da Nintendo’ya devredecek.

Switch hack davası sonucu 1.5 milyon sterlin kazandı

Uberchips, Nintendo tarafından kullanıcıların oyunları ücretsiz olarak yüklemelerine ve oynamalarına olanak tanıyan yazılım ile donanım satmakla itham edilmişti. Sitenin sattığı araçlar, Nintendo’nun da dava açmak istediği hacker grubu Team-Xecuter tarafından yapıldı. Firma ise hacker grubunu engellemek için girişimleri başarısız olunca, ekipmanları satan siteyi hedef aldı. 

Switch hack davası

Davaya göre Team-Xecuter, SX OS adını verdiği yetkisiz bir işletim sistemi tasarladı. Söz konusu araçlar ve çiplerin tüm Nintendo Switch ve Nintendo Lite konsollarında sorunsuz şekilde çalıştığı ve ücretsiz şekilde konsoldaki oyunları oynattığı tespit edildi.

Ohio merkezli olan ve Tom Dilts Jr. tarafından yönetilen Uberchips sitesi, söz konusu araçları satan birkaç online mağazadan biri olarak biliniyor. Site davanın sonuçlanmasının ardından ziyaretçilerine “Bir dizi talihsiz olay oldu” şeklinde bir mesaj yayınlayarak çevrimdışı konuma geçti. Ayrıca firma, ön sipariş verilen tüm SX OS ürünlerini iptal etti ve para iadesi teklif etti.

Haziran ayında Team-Xecuter korsan haber sitesi Torrent Freak’e konuşmuş, Nintendo’nun ürettikleri parçaları kullanarak cihazlarını tamir edebileceğini ifade etmişti. Ayrıca grup yazılımın açık kaynaklı kodlar üretmek için de geliştirilebileceğini aktarmıştı. 
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo, hack davasında 1.5 milyon sterlin kazandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme