Okunma

Symbian’a Uzman Dokunuş – Bölüm I


19 Haziran 2009 Cuma 16:58
Symbian’a Uzman Dokunuş – Bölüm I

Symbian’ın güvenlik amacıyla bir takım kısıtlamalara gittiği yeni sürümlerinde, hem kolayca uygulama yükleyebilmek hem de sistemde tam manasıyla yetkin olabilmek için “Rom Patcher” isimli yamanın yapılması gerekiyordu.

Şimdi yapacağımız ise bu konuda biraz daha ileri giderek, birkaç küçük ama yararlı adımla Symbian’ı istediğimiz şekilde optimize edeceğiz.


Kırılmış bir Symbian ile sisteme tam manasıyla hükmedebiliyorsunuz.

Bu optimize işlemi oldukça zor ve karmaşık olsa da Rom Patcher sayesinde bu işlemler cihazımızda otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Öncelikle Rom Patcher yamasını yapmadıysanız forumda anlatımını yaptığımız buradaki konuyu inceleyebilirsiniz. Adımların tümünü defalarca test ettikten ve sorun yaratmadığından kesin emin olduktan sonra burada yayınlıyoruz. Ancak yine de sorumluğun tümüyle sizde olduğunu hatırlatalım.

Galeri

Symbian’da multimedya içeriğe ulaşabilmek için en kolay ve kullanışlı yol Galeri menüsüdür. Fotoğraf ve videolara, ofis belgelerine RSS beslemelerine kadar her türlü içeriğe bu menü altından ulaşılabilir.


Galeriye girmek istediğinizde Symbian’ın tepkisiz kaldığını göreceksiniz.

Telefonunuzda görülmesini istemediğiniz bilgiler varsa, galeri erişimini tek seçimle engellemeniz mümkün. Bu işlem için yapmanız gerekenler “Gallery_disable.rmp” isimli rom patcher yamasını E:/Patches klasörüne atmak ve sonrasında rom patcher uygulamasına girerek Patch > Apply adımını seçmek olacak. İşlemi devre dışı bırakmak isterseniz “Apply” adımı yerine “Disable” derseniz galeriye tekrar erişebilirsiniz.

Resim Görüntüleyici

Galeriye erişimi engellediniz ancak resimlerinize erişmesini istemediğiniz kişi deneyimli bir Symbian kullanıcısı ise dosya yöneticisi kullanarak, resimlerinizi görüntüleyebilir. Bunu engellemek için de resim görüntüleyiciyi devre dışı bırakmamız gerekiyor.


Resim görüntüleyici bu şekilde hata verecek.

“Fake_Image_Viewer_Error.rmp” isimli dosyayı E:/Patches klasörüne atıyoruz. Rom Patcher”a girerek Patch > Apply adımını uyguladığımızda resim görüntüleyiciyi açmak isteyen kişi bir hata uyarısı ile karşılaşacak ve resimleri görüntüleyemeyecek.

Dosya Yöneticisi

Symbian, dahili bir dosya yöneticisine sahiptir. Üçüncü şahıs yazılımlar kadar geniş özelliklere ve yetkilere sahip olmasa da birçok Symbian kullanıcısı bu dosya yöneticisini kullanır ve bilir.


Bu adım üçüncü şahıs uygulamalarda işe yaramayacaktır.

Symbian’ın dahili dosya yöneticisini engellemek için de bir Rom Patcher yamamız mevcut. Bu yama aktif hale geldiği takdirde, dosya yöneticisinin simgesine tıkladığınızda, hata vermeyecek ancak açılmayacaktır da. Yine “FileManager_disable.rmp” isimli dosyayı E:/Patches klasörüne attıktan sonra Rom Patcher üzerinden Patch > Apply adımını uygulayarak aktif hale getirebilirsiniz.

Mesajlar

Bir cep telefonunda, yabancı gözler tarafından görülmesi en son istenecek ve en fazla gizli bilgi içeren yer, hiç şüphesiz mesajlardır. Telefonunuzdan uzak olduğunuz anda, mesajlara erişimi kökten engellemek isterseniz Rom Patcher ile bunun da çaresi mevcut.


Mesajlara girmek istediğinizde telefonunuz bu işleme artık duyarsız kalacak.

“Messaging_lock_patch.rmp” dosyasını, alıştığımız bir Rom Patcher standardı olarak E:/Patches yoluna kopyalıyoruz ve Patch > Apply adımları ile aktif hale getiriyoruz. Artık mesajlarınıza hiçbir şekilde erişim mümkün olmayacaktır.

Sim Kart Hafızası

Mobil cihazlarımızda kullandığımız, gümüş iletkenli, küçük sim kartlar belleklerinde bir miktar bilgi taşıyabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse AVEA genel olarak 64KB bellek sunuyor ve bu da 50 kısa mesaj, 250 telefon numarası taşıyabilme manasına geliyor.


Sim hafızasına erişim, telefonunuzdan kesin olarak engelleniyor.

Eğer telefonunuzun SIM kart hafızasında önemli bilgiler mevcutsa, telefonunuzdan bu bilgilerin görülmesini tamamen kısıtlayabilirsiniz. Rehber ya da mesajlardan SIM hafızasına erişilmek istendiğinde, menüye giriş sağlanamayacak ve telefon otomatik olarak ana menüye dönecek. “SimDirectory_disable.rmp” dosyasını E:/patches klasörüne kopyalayın ve Patch > Apply adımıyla aktifliği sağlayın.

Web Tarayıcı

Symbian ile birlikte gelen web tarayıcı oldukça hızlı ve kullanışlı. Ayrıca FlashLite entegrasyonunun başarıyla sağlanmış olması ile flash tabanlı dinamik sayfalarda, sorunsuz bir erişim sağlanabiliyor. Özellikle de video paylaşım sitelerinde ekstra hiçbir uygulamaya ihtiyaç duymadan videoları izlemek mümkün. Birçok kullanıcı için Symbian’daki ilk tercih olan bu tarayıcının çalışmasını engellemek mümkün.


Symbian’ın web tarayıcısına, bu yamayla erişim kesin olarak engelleniyor.

“Browser_disable.rmp” isimli Rom Patcher yamasını E:/Patches klasörüne kopyalıyoruz ve Rom Patcher uygulamasından “Apply” diyerek yamayı aktif hale getiriyoruz. Symbian’ın web tarayıcısına erişmek artık imkansız.

Anlattımda kullandığımız tüm Rom Patcher yamalarına, buradaki linki kullanarak erişebilirsiniz.

:: ROM Patcher ile bunların dışında gerçekleştirmek istediğiniz bir işlem var mı?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Symbian’a Uzman Dokunuş – Bölüm I”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kardes tmm solemişsin nsl yapılacaqını ama dosyaları nereden bulacaz bi zahmet onlarıda upload edermsn siteye ??????

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bunun yerine flv dosyaları nası oynatırız onu anlatsan daha ii di

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben de niye sıfır yorum var diye merak etmiştim..e tabi ki moderator onayı gerekiyor yorumların onaylanıp yayınlanabilmesi için..aslında normal bir uygulama, zira buraya küfür de yazılsa onay kontrol mercii yok ise kötu olur..ancak bu merci işine gelen yorumları yayınlıyorsa bu yazı dizisinde oldugu gibi yayınlıcak bişey bulamaz ve bu akdar sayfalık makalenin aldıgı yorum sıfır olur..hadi bari kendin yaz..”çok teşekkurler çok şey ögrendim ellerinize sağlık” falan gibi bişey de bi kaç yorum olsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ne kadar saçma..bi kaç sayfasına baktım gerisini okuyamayacağım..halbuki başlık ilgimi çekmişti..ama çok alakasız..ben işletim sisteminin bazı özellikleri ortaya çıkacak sanarken, onu engelleme bunu engelleme için patch ler verilmiş..yani biri telimi alırsa resimlerimi göremesin için patch gibi..gereksiz..saçmaa..devam edin böle..sakın yabancı makalelere sitelere bakmayın..böle saçmalayın..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yazının başlığına I ibaresi konulmuş. Demekki ***** yakında gelecek. Bekliyoruz…

" Symbian’a Uzman Dokunuş – Bölüm I konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian’a Uzman Dokunuş – Bölüm I ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian’a Uzman Dokunuş – Bölüm I ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "