Okunma

Virüsleri Cebinizde Temizleyin!


11 Haziran 2009 Perşembe 07:03
Virüsleri Cebinizde Temizleyin!

Flash belleklerin, kronikleşmiş sıkıntılarından olan autorun virüslerinden, hafıza kartınız da nasibini aldıysa, bu virüsleri bilgisayara bağlamadan Symbian’da temizlemeniz artık mümkün.


Uygulama autorun dosyalarına dair ayrıntıları content ekranında göstrebiliyor.

Ar.inf isimli küçük aracımızın tek görevi, adından da anlaşılacağı üzere, “autorun.inf” dosyalarını temizlemek. Bu küçük zararlıların Symbian’da faaliyette olamıyor oluşunu fırsat bilerek temizleme işlemini gerçekleştiren yazılım Python tabanlı olarak geliştirilmiş.

“ar_inf” Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı açtığınızda basit bir arayüzü ile karşılaşıyorsunuz. Seçenekler diyerek menüye girdiğinizde Autorun yazısını göreceksiniz. Burada dört farklı seçenek mevcut.

“Check” seçeneği hafıza kartınızda virüs bulunup bulunmadığı kontrol ediyor. “Content”e geldiğinizde kartınızdaki virüs hakkında bilgi alabiliyorsunuz. “delete” de tahmin edeceğiniz üzere virüsleri tek tıkla anında temizliyor.


Autorun.inf dosyaları tek tıkla çok hızlı bir biçimde temizleniyor.

Symbian S60 3. sürüm cihazlar ile Python 1.4.5 ve üzeri yüklü olduğu takdirde çalışan uygulama signed (sertifikalandırılmış) olarak geldiğinden, herhangi bir sertifika sorunu ile karşılaşmıyorsunuz. Yine bu uygulama da; Python ile geliştirilen Symbian uygulamalarında olduğu gibi; Python’un yüklü olduğu dizine kurulmadığı takdirde hata veriyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

:: Autorun virüsleri hafıza kartınıza da musallat olur mu?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Virüsleri Cebinizde Temizleyin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Virüsleri Cebinizde Temizleyin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Virüsleri Cebinizde Temizleyin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "