System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü?


12 Ocak 2021 Salı 12:01
System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü?

Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarınıza, herhangi bir depolama aygıtı bağladığınızda System Volume Information dosyasını görme ihtimaliniz oldukça yüksek. Bazı kullanıcılar bu dosyayı gördüğünde bilgisayarıma virüs mü bulaştı? diye paniğe kapılabiliyor. Peki silseniz bile tekrar karşınıza çıkan System Volume Information dosyası nedir? Ne işe yarıyor?

System Volume Information dosyası nedir?

Gizli dosya ve klasörleri görmeyi aktif hale getirdiğinizde USB bellek / disk gibi aygıtlarda görülen bu dosya, yönetici izinlerine sahip kullanıcılar dahil herkesin erişimine kapalı bir şekilde ayarlanıyor.

System Volume Information dosyası nedir?

Bu dosyaya çift tıkladığınızda “erişim reddedildi” şeklinde bir hata mesajı görürsünüz. Bunun nedeni, Windows’un belirli sistem düzeyindeki özellikler için bu klasörü kullanmasıdır. İzinler, kullanıcıların ve uygun izinlere sahip olmayan programların içerideki dosyalara müdahale etmesini ve önemli sistem işlevlerini düzenlemesini önlemek için ayarlanmıştır.

Bu dosyanın içinde neler var?

System Volume Information dosyası; geri yükleme noktalarını, dosya aramalarınızı hızlandıran içerik indeksleme hizmeti, kısayolları ve bağlantıları onarmak için kullanılan bağlantı izleme hizmeti veritabanları vb. tarafından kullanılan bilgileri içerir.

ExFAT veya FAT32 dosya sistemleriyle biçimlendirilmiş bir sürücünüz varsa, bu dosyayı açıp içine bakabilirsiniz. İçerisinde genellikle IndexerVolumeGuid dosyası bulunur. Bu dosya sürücünüzün tanımlanmasını sağlar.

Windows indeksleme hizmeti, sürücüdeki dosyaları inceler ve onları indeksler. Bir dahaki seferde sürücüyü bilgisayara bağladığınızda Windows, tanımlayıcı IndexerVolumeGuid dosyasını kontrol eder ve sürücüyle hangi arama veritabanının ilişkilendirileceğini bilir. Bu sayede sürücü içerisinde Windows gezginin arama kısmından arama yapabilirsiniz.

Kısaca IndexerVolumeGuid dosyası, bir USB bellek veya disk içerisinde arama yaparken, o aramayı tüm bilgisayar dosyaları arasından yapmak yerine, yalnızca arama yapılan dosya içerisinde aranmasını sağlar.

System Volume Information nasıl silinir? 

Bu dosyanın silinmesini tavsiye etmiyoruz. NTFS formatlı sürücülerde, Windows klasöre ulaşmanıza bile izin vermez. ExFAT veya FAT32 formatlı sürücülerde, klasörü seçip silebilirsiniz. Ancak Windows sildiğiniz dosyayı yeniden oluşturacaktır. Çünkü Windows, önemli sistem verilerini burada depolar ve System Volume Information dosyasına dokunulmasını istemez. Arama veritabanı bilgilerinden, indeksleme verilerine kadar Windows’un sürücüyü tanımak için ihtiyacı olan her türlü bilgi bu klasör içerisinde barınır.

Eğer bu dosya çok fazla alan kaplıyorsa, sistem ayarlarından geri yüklemeye ayrılan alanı azaltabilirsiniz. Eğer bu klasörü görmek sizi rahatsız ediyorsa, gizli dosya ve klasörlerin görünürlüğünü kapatabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, bu dosyayı kalıcı olarak silmeniz mümkün değildir, hiçbir şekilde tavsiye edilmez.

Çoğu kişinin bildiğinin aksine bu dosya virüs ya da zararlı bir yazılım değildir. Aksine sürücünüzün doğru çalışması ve Windows özelliklerini kullanabilmesi için gerekliliklerden birisidir.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  2. 2 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  3. 3 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  4. 4 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  5. 5 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  6. 6 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  7. 7 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  8. 8 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  9. 9 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  10. 10 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda