Tablet PC Devri Başladı


28 Ağustos 2010 Cumartesi 05:00
Tablet PC Devri Başladı

 Apple, insanların ihtiyaçlarını çok iyi bilen ve ürünlerinde talep yaratan firmalardan biri. Çıkardığı her ürün kapış kapış gidiyor. Oysa rakipler de benzer ürünleri piyasaya sürüyorlar. Fakat onlar Apple’ın başarısına hiçbir şekilde yaklaşamıyor (Tablet Dünyasında Bir İlk).

Buna en iyi örnek kuşkusuz iPad. Microsoft yıllardır klavyesi olmayan PC sistemlerini popüler yapmaya çalışıyor ve her seferinde başarısız oluyor. Apple, buna karşın geliştirdiği ilk ürün ile müthiş bir başarı yakalıyor.

80 gün içinde tam 3 milyon adetlik bir satış yapması, inanılır gibi değil. Daha da önemlisi taleplerde müthiş bir patlamanın yaşanması… Üreticiler bu yüzden olsa gerek, Tablet PC konseptini yeniden hayata geçirdi. Baz alınan ürün kuşkusuz Apple iPad.

 

Söylenenlere göre iPad Mini 2011’in başlarında piyasada olacak.

 

Apple, işi sıkı tutuyor ve ürünü sürekli bir gelişime açık tutuyor. Yeni nesil iPhone’larda yüklü olan iOS4 işletim sistemi, sonbahara doğru iPad’lerde de kullanılabilecek.

Alınan duyumlara göre, Apple tam donanımlı ve yüksek performanslı bir iPad üzerinde çalışıyor. Buna ek olarak ürün ailesini tamamlamak için Mini iPad adlı bir ürünü de piyasaya sürecek.

Mini iPad, standart 9.7 inç (24.6 cm) ekran boyutuna karşın 7 inç’lik (17.8 cm) bir ekran boyutuna sahip olacak. Apple bu değişikliği yapmasının sebebi, maliyeti düşük bir iPad’i piyasaya sürmek istemesi.

Ne de olsa bu sistemin en pahalı parçası, kullanılan ekranlar. Tabii Apple bu duyumları onaylamış değil. Ama söylenenlere göre bu ürünü 2011’in başlarında göreceğiz.

Rakipler Bu Konuda Ne Yapacak?

Rakipler, ilk olarak uygun maliyete sahip ürünleri piyasaya sürecek. Örneğin, Amazon’un yeni e-kitap okuyucusu olan Kindle, düzeltilmiş tasarımı ile eskisine göre daha şık ve daha ucuz (139 dolar) olacak (Ve Huzurlarınızda Samsung Tablet).

Bu ürünün belli bir alana hitap etmesi ve genel bir kullanım sunamaması en büyük dezavantajı.

Bu yüzden de üreticiler, birçok işi yapabilen Tablet PC’ler üzerinde çalışıyor. Dell’in mini Tabler sistemi olan Streak, Intel’in yıllardır pazar yaratmaya çalıştığı UMPC (Ultra Mobile Mini Computer) alanına hızlı bir giriş yapıyor.

Motorola buna karşın, Google’ın Android işletim sistemini kullanan bir cihaz üzerinde çalışıyor. Android’in hızlı yayılması, bedava olması ve binlerce uygulama ile birlikte gelmesi, Apple iPad’e ciddi bir rakip olacağı kesin gözüyle bakılıyor. Ne de olsa iPad’i bu kadar ilginç kılan uygulamalar değil mi?

Yeni nesil Tablet PC’ler, Apple iPad’e ciddi bir rakip olacağı kesin gözüyle bakılıyor.

 

Hp cephesinde durum çok farklı. HP, tablet işini askıya aldı. Windows bazlı Tablet sistemler tamamen rafa kaldırıldı. Buna karşın tüm konsantrasyon satın alınan Palm şirketine çevrildi. HP, Palm WebOS işletim sistemini kendi tablet ürünlerine entegre etmek istiyor. Bu da ilk ürünleri 2011’den önce göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

Son olarak Samsung’dan da bahsetmek gerekiyor. Samsung, epey büyük bir başarı yakalayan Galaxy telefon serisini, Galaxy Tab Tablet PC ( Android 2.2 ) ürünü ile zenginleştirmek istiyor. Önümüzdeki aylarda piyasada olacak olan bu ürün, AMOLED ekranı (7 inç) ile fark yaratacak.

Apple iPad’in İşi Zor

Apple iPad’e ciddi rakipler geliyor. Tasarıma önem verilen bu yeni Tablet PC’ler, hem daha ucuz hem de iPad’e göre daha performanslı. Apple bunu çok iyi biliyor olmalı ki, iPad’e göre çok daha ucuz olan Mini iPad’in üzerinde çalışıyor. Çünkü ancak o zaman pastadan büyük bir pay kaptırmamış olur (Lenovo IdeaPad S10-3t Video İnceleme).

 

Hintliler bile Tablet PC (26 Euro) işine girdi.

 

Hatırlayanlar bilir, teknoloji fuarlarının en gözde ürünü Plastic Logic’in Que Reader adlı ürünü olurdu. Bu ürün bükülebilir bir ekrana sahipti ve bu sene de piyasaya sürülecekti. Fakat hesaplar çarşıya uymadı. Ürünün maliyeti çok yüksekti ve bu projeye son verildi.

Bu olay üreticilerin gözünü açtı. Piyasaya çıkacak olan herhangi bir ürün çok uygun maliyete sahip olmalı. Üreticiler, çok uygun fiyatlı bir üründe kullanılan teknolojilere kimsenin dikkat etmediğini anladılar.

:: Android, Apple iPad’i zor durumda bırakacak mı?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tablet PC Devri Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tablet PC Devri Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tablet PC Devri Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi