Okunma

Tablet satışları dibe vurdu!


02 Ağustos 2018 Perşembe 19:00
Tablet satışları dibe vurdu!

IDC tarafından gerçekleştirilen araştırma, tablet satışları için tehlike çanlarının çaldığını bir kez daha göstermiş durumda. Araştırmaya göre, tablet sevkiyatları art arda 15 çeyrek boyunca gerileme kaydetti.

Tablet satışları 15. kez gerileme kaydetti!

IDC, 2018 ikinci çeyrekte yıldan yıla yüzde 13.5 oranında düşüş yaşandığını ve küresel çapta 33 milyon tablet satıldığını açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde ise 38.2 milyon adet tablet satıldığı belirtiliyor.

2017 çeyrekleri içerisinde sadece tek haneli düşüşlerin yaşandığı ancak bu yılın ilk ve çeyreği ile birlikte düşüşlerin iki haneli rakamlara ulaştığının da altı çiziliyor. Ayrıca, rapora farklı form faktörleri ve klavyeli tabletler de dahil edilmiş durumda.

tablet satışları

Apple tablet satışlarında zirvedeyken, kendisini Samsung ve Huawei takip ediyor. İlk 5 üretici pazarın toplamda yüzde 71.2 oranına sahipken, geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 65.8 seviyesindeydi. Apple sevkiyat sayısını sadece 100 bin yani yüzde 5 oranında artırmış durumda. Samsung ise geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre 1 milyon daha fazla tablet sevkiyatı gerçekleştirirken pazar payının yüzde 0.5’lik kısmını kaybetti. Öte yandan, yeni duyurulan Galaxy Tab S4 ve Galaxy Tab A 10.5 tabletlerin satışlara yardımcı olacağı düşünülüyor. Huawei ise 300 bin daha fazla tablet sattı ve pazar payını yüzde 2.1 oranında artırdı. Lenovo 200 bin daha az sevkiyat yaparken, Amazon ise 800 bin kayıp verdi.

Sadece ayrılabilir klavyeli tablet modellerinde bir büyüme olduğu ise gözlerden kaçmıyor. Surface Go veya Chrome OS tabletler ile önümüzdeki dönemde bir değişim yaşanıp yaşanmayacağı da merak konusu. Ayrıca, iPad Pro modeline de tablet sevkiyatları anlamında büyük iş düşüyor.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Tablet satışları dibe vurdu!”

 1. Ramin dedi ki:

  tabletler esikidi ya zaten yeni telefonlarin ekrani yeterince buyuk.

 2. Anonim dedi ki:

  hybrit dururken tablet ne la mis gibi win10 varken bunlara ne gerek var birde dokunmatik ekran ohh kelebek gibi miss

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tablet gereksiz bir şey. Cep telefonları boyut olarak zaten yeterli büyüklükte. Ayrıca tabletlerde yer alan kaba çerçevelerde almamaya bir neden. Tablet hep üvey evlat olarak kalacak.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tabletler eskiden çocukların oyuncağıydı ama artık cep bilgisayarına dönüştüler hedef kitlesi değişince de zarara uğradılar

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tablet artık küçük çocuklara “gitsin şu başımdan” şeklinde alınıyor. Büyük ekranlı telefonlar varken tablete gerek yok.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsıng yazım hatası ayrı da o hatanın yapıldığı cümlede ayrıca samsungun 1 mulyon fazla satış yaptığını ifade etmişsiniz halbuki tam tersine 1 milyon az satış yapmıs.
  1 milyon daha fazla adet sattığını ama yine de yüzde 0.5 pazar kaybettiğini yazmışsınız. hangi kafayla yazdınız acaba.
  geçen yıl 6 milyonmuş, bu yıl 5 milyona düşmüş. hayır tabloyu haber yapan da sizsiniz yani.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsıng yazım hatası ayrı da o hatanın yapıldığı cümlede ayrıca samsungun 1 mulyon fazla satış yaptığını ifade etmişsiniz halbuki tam tersine 1 milyon az satış yapmıs.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsıng yazım hatası ayrı da o hatanın yapıldığı cümlede ayrıca samsungun 1 mulyon fazla satış yaptığını ifade etmişsiniz halbuki tam tersine 1 milyon az satış yapmıs.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsıng diye bir yazı hatası var makalede.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tablet gereksiz bir şey cep telefonlar varken

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Artık telefonlar varken tablete gerek kalmıyor hatta tabletler yavaşkalıyor

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ipad Pro 2017′ de çıkmasına rağmen 2018′ in Iphone X hariç bütün telefonlarından güçlü. Bu yazdığın şeyi hiç taplet kullanmadığına varsayıyorum. Anladığım kadarıyla Ipad Pro’ dan ve Taplet pazarından hiç haberin yok

" Tablet satışları dibe vurdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tablet satışları dibe vurdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tablet satışları dibe vurdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "