Okunma

Tablet Savaşları Yeni Başlıyor


17 Ekim 2011 Pazartesi 10:42
Tablet Savaşları Yeni Başlıyor

Dergi, gazete ve kitap okuyabildiğimiz iPad’in ilk versiyonu geçen sene Nisan ayında piyasaya sürüldü.

Sektörde birçok şeyi değiştiren iPad, uzun zamandır ateşi sönen tablet pazarına yeni bir hareket getirdi. Ancak iPad’in sektöre adım atmasının üzerinden neredeyse 1.5 sene geçmesine ve ikinci sürümünün çıkmasına rağmen rakipler cephesinde ciddi bir hareketlilik yoktu.

Aslında hem vardı hem yoktu: Donanım anlamında iPad’den çok daha iyi (mesela Samsung Galaxy Tab 10.1 ve Motorola Xoom gibi) seçenekler olmasına rağmen, tabletler için asıl önemli konu olan uygulama meselesinin yeteri kadar ciddiye alınmaması Apple’ın ekmeğine yağ sürdü.

Microsoft’un Windows 8 hamlesi

SDN Teknosa Magazin‘in 5. sayısına kapak konusu olan BUILD etkinliğinde Windows’un son sürümü olan 8 tanıtıldı. Tanıtımın hemen ardından da aynı işletim sisteminin Developer sürümü kullanıma sunuldu. Yeni işletim sistemine entegre edilen Metro arayüzü bile ‘ben tabletlerde de kullanılabileceğim’ diye bas bas bağırıyor.

Zaten ilk kullanıma sunulan işletim sisteminin Developer yani Geliştirici versiyonu olması da Microsoft’un tabletlere ve dolayısıyla uygulama geliştiricilere odaklanacağının önemli bir göstergesi.

Amazon ateşi yaktı

Tüm bunlar olurken Android cephesinden de farklı bir haber geldi: Ünlü online satış mağazası Amazon, Fire adını verdiği Android tabanlı 7 inçlik tablet bilgisayarını duyurdu. Bu cihazın en önemli farklılığı ise benzerlerinin aksine uygulama mağazası Android Market’e erişiminin olmaması. Amazon kendi uygulamalarını bu cihaz üzerinden pazarlamayı planlıyor. Firmanın e-kitap okuyucu Kindle ile kazandığı başarı düşünülürse bu girişimi ciddiye almak gerektiği de ortaya çıkıyor.

Bazıları için yıkıcı olabilecek bir tablet savaşının tamtamları duyulmaya başladı. Savaşın galibi ise uygulama çeşitliliğini sunduğu özel hizmetlerle pekiştiren ve bunu mantıklı stratejilerle birleştiren firma ya da firmalar olacak.

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tablet Savaşları Yeni Başlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    sony tablet s gayet iyi.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    olmayacak duaya amin demektir bu. ey amazon, senin uygulama havuzunda ne kadar uygulama var da android markete erişimi engelliyorsun. android mağaza bile ios’tan geriyken sen nasıl boy ölçüşebileceksin acaba?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ipad onumuzdeki 5-6 yıl daha üstünlüğünü devam ettirir…ancak bu microsoft mu olur bilemem ama onu geçicek bir firmanın çıkacagını düşünüyorum

" Tablet Savaşları Yeni Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tablet Savaşları Yeni Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tablet Savaşları Yeni Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "