Okunma

Tam Ekran Program Zevki!


04 Ağustos 2009 Salı 08:25
Tam Ekran Program Zevki!
Büyük monitörler giderek piyasadaki yerini sağlamlaştırıyor. 22″ LCD monitör sahipleri, ekranlarındaki boş alandan yararlanıyor ve işlerini daha etkili bir şekilde yapabiliyorlar. Herkes 22″ LCD monitöre sahip olmadığından, monitörlerimizde yer kazancı yapmak istiyor ve belli başlı yazılımları daha etkili kullanmak istiyorsak, onları bir de tam ekran çalıştıralım.

Chrome, Firefox, Internet Explorer, Google Docs, iTunes, Excel, Word, Windows Media Player gibi yazılımları tam ekran çalıştırmak, birçok durumda daha etkili ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Üstelik en fazla birkaç tuşla tam ekrana geçilebildiği gibi, aynı tuş kombinasyonuyla birlikte eski haline geri döndürebiliyoruz.

Chrome, Firefox ve Internet Explorer

Bu üç tarayıcıda da F11‘e bastığınız anda tam ekran moduna geçebiliyorsunuz. Tarayıcılar, sadece görülebilir alanı tam ekran yapıyor, böylece araç, adres ve durum çubuğu gibi yer kaplayan kısımlar ortadan kalkmış oluyor ve okunabilirlik artıyor. Aynı tuş kombinasyonuyla birlikte tekrar eski moda gelinebiliyor.

Özellikle uzun yazılarda bu durum çok işinize yaramaktadır. Bunun dışında internetten video izlerken, resim galerilerine bakarken, veya karışık sitelere bakarken de işiniz son derece kolaylaşıyor. Her şey bir yana, tam ekran internette gezinmek kadar zevkli bir şey yoktur sanıyoruz. 

Google Docs, iTunes ve Diğerleri

Google Docs‘ta, dökümanlarınızı düzenlerken de tam ekran çalışabilirsiniz. Bu, sandığınızdan çok daha fazla işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için tek yapmanız gereken Ctrl+Shift+F‘ye basmak. Böylece Google Toolbar ortadan kalkacak. ESC‘e basarak geri getirebilirsiniz.

iTunes

Albüm kapaklarına bakarken Ctrl+F tuşuna basarsanız, yazılım tam ekran moduna geliyor. Böylece kapaklara bakmak son derece keyifli oluyor. ESC ile tekrar tam ekran modundan çıkabilirsiniz.

 

Excel ve Word

Excel ve Word‘te tam ekran çalışmak istiyorsanız, görünüm sekmesinden tam ekran okuma moduna geçebilirsiniz. Özellikle Word’de yazı yazarken bu özellik çok işinize yarıyor. Daha temiz ve düzenli bir ekrana sahip oluyorsunuz ve yazılarınızı daha kolay yazabiliyorsunuz.yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Tam Ekran Program Zevki!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    makale iyi guzelde cogu site (bu sitede dahil) 22′ ekranda komple sol kisimda gorunuyor. bence site tasarimini ortalarsaniz daha guzel gorunebilir.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    19′ geniş ekran kullanıyorum bu bile fazla geliyor penceleri küçülterek kullanıyorum. Yaptığının iş işlem neyse bilgisayarda ondaki aldığınız keyif yada başarı ekranın genişliğine değil zihninizin genişliğine bağlı.

" Tam Ekran Program Zevki! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tam Ekran Program Zevki! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tam Ekran Program Zevki! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "