Okunma

iOS 10’un Tanıtılmayan Özellikleri


15 Haziran 2016 Çarşamba 09:00
iOS 10’un Tanıtılmayan Özellikleri

Tim Cook döneminde yenilik sunmadığı için eleştirilen Apple’ın, bu gidişi iOS 10 ile değiştireceği düşünülüyordu. Ancak Apple’ın iOS 10 ile sunduğu özelliklerin çoğu kullanıcıyı tatmin etmemesi bu beklentileri suya düşürmüştü. Peki, iOS 10’dan beklenti tam olarak neydi de beklentileri karşılayamadı? iOS 10 yenilikleri neden kullanıcıları tatmin etmedi?

Bu soruları cevaplamadan önce iOS 10 ile gelen yenilikler haberimize göz atmanızı öneririz. Çünkü bu haberimizde iOS 10 ile gelecek ancak etkilikte açıklanmayan özelliklere değineceğiz.

iOS 10 kapılarını geliştiricilere açıyor

iOS 10’un sadece kullanıcı odaklı olmadığını söyleyerek konuya giriş yapalım. Apple sadece buzdağının görünen kısmını sergiledi. Suyun altındaki kısımda ise iOS 10’un temelleri yer alıyor. iOS 10, geliştiriciler için yeni özellikler sunuyor. Aslında bu durum için iOS’in kapalı bir işletim sistemi olmaktan çıktığını söyleyebiliriz.

Apple, artık kendi servisleri için bir Kit yayınladı. Yani geliştiriciler, Siri ve Haritalar gibi Apple servislerini geliştirebilecek. Bu şimdilik pek bir şey ifade etmiyor olabilir. Ancak uzun vadede geliştirilen ürünler direkt olarak Apple servislerine eklenebilir.

16GB iPhone sahiplerine müjde!

Android kullanıcılarının yakından tanıdığı Cache Delete yani önbelleği temizle özelliği nihayet iOS 10 ile geliyor. Ancak bunun geliştiriciye bağlı mı olacağı yoksa tüm uygulamaların bu özelliği barındırıp barındırmayacağı hakkında bir bilgi bulunmuyor. Uygulamaların kullandıkça şişmesi Cache Delete ile tarih olacak.

iOS 10 ile artık iPhone ve iPad üzerinde RAW formatında fotoğraf düzenlenebilecek. Ayrıca Live Photos ile çekilen fotoğrafları da düzenlemek mümkün.

iOS 10 ile oyun deneyimi artacak

Bir diğer yenilik ise grafik tarafında. Bildiğiniz gibi Metal API’si sayesinde oyunlardaki grafikler üst seviyelere çıkartılmıştı. Apple bunu bir adım daha ileriye taşımak için Metal Tessellation’a yer veriyor. Metal Tessellation sayesinde oyunalardaki nesneler artık daha fazla detay içerecek.

Bildirim merkezini de yenileyen Apple, geliştiriciler için interaktif bildirim gönderme özelliğini de sundu. İnteraktif bildirimlerin henüz nasıl çalışacağına dair bir bilgi bulunuyor.

16-06/15/ios-10-1465976443.jpg

ReplayKit ile iOS oyunlarında video kaydı yapabiliyorduk. ReplayKit Live ile ise iOS oyunlarını canlı yayın yapabileceksiniz.

VoIP teknoloji de artık native olarak kullanılabiliyor. HomeKit için yenilikler yapan Apple, akıllı ev aletlerini direkt olarak iPhone üzerinden kontrol etme imkanı sunuyor. 

iOS 10 ile ayrıca;

– Safari’deki sekmelerindeki limit kaldırıldı

– Daha hızlı FaceTime bağlantısı sağlanacak

– iCloud Drive’a doküman dosyaları oluşturulabilecek

– Önyüklü olarak gelen uygulamalar silinebilecek

– Live Photos’a yeni filitreler gelecek

– Kamera daha hızlı açılacak

– Fotoğraf düzenlemede otomatik ayarlamada iyileştirmeler yapıldı

– Uyku zamanı alarmı eklendi

– Ayarlar simgesine 3D Touch için hücresel veri eklendi

– Yeni geri tuşu simgesi eklendi

– Yeni klavye sesi eklendi

– Müzik uygulaması için depolama sınırlaması opsiyonu eklendi

– Müzik dinlerken fotoğraf çekebiliyorsunuz

– Flaşın şiddetini el feneri özelliğinde ayarlayabiliyorsunuz,

– Apple dosya sistemi güvenlik için değişti

– Kilit ekranında 3D touch kullanma özelliği eklendi

– iMessage’da fotoğraflar daha hızlı gönderilecek.

Peki, Apple neden bu özellikleri etkinlikte açıklamadı? Apple, etkinliklerinde standart kullanıcıları ilgilendiren özellikleri lanse ediliyor. Karmaşıklığı ortadan kaldırarak herkese hitap etmeyi hedefleyen Apple, deneyimli kullanıcılar için yeniliklerini arkaplanda sunuyor.

:: iOS 10’u beğendiniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

68 yorum - “iOS 10’un Tanıtılmayan Özellikleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu ekran kilidi ve sesinden ne istiyordun bi karizması vardı bu özelliğin sesin bildiğin general mobile sesine çevirmiş

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Beta sürümünü Sakın yüklemeyin ben iPad air 2ye yükledim. Sonra facebookda kasmaya başladı. Ekranı döndürürken bile kasıyordu. Sonra iPadı kurtarma moduna alıp ios 9.3.2.ye geri aldım

" iOS 10’un Tanıtılmayan Özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 10’un Tanıtılmayan Özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 10’un Tanıtılmayan Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "