Okunma

Tarayıcının Pile Etkisi


15 Eylül 2009 Salı 13:00
Tarayıcının Pile Etkisi

Bir web tarayıcısını test ederken dikkat edilen belli birkaç nokta vardır. Bunlar hız, bellek ve işlemci kullanımı gibi şeylerdir. Öte yandan bir dizüstü bilgisayarı test ederken de dikkat edilen en önemli etkenlerden biri de pil ömrüdür. Peki, bunların ikisini birleştiren bir teste ne dersiniz? Hangi web tarayıcısı ne kadar pil harcıyor bunu merak eden AnandTech adlı site böyle bir test yapmış.

AMD ve Intel işlemcili iki adet Gateway marka dizüstü bilgisayar (NV5214u ve NV5807u) ve Asus Eee PC 1005HA ile yapılan testlerde IE 8, Firefox + AdBlock, Chrome 2, Firefox 3.5.2, Opera 9.64, Opera 10.0b3 ve Safari 4 tarayıcıları karşılaştırıldı. İki Gateway’de Vista işletim sistemi kullanılırken netbook sınıfındaki Eee PC’de ise XP kullanıldı. Test sırasında basit sitelerin yanı sıra Flash içerikli olanlara da girilmiş. Test sırasında yaşanabilecek olan ağ sorunları, web sitelerinin içeriklerinin farklı olması gibi durumlar ile oluaşabilecek farkları en aza indirebilmek için testlerin her biri iki defa yapılmış.

AMD Sonuçları

AMD Athlon 64 X2 QL-64 işlemcisine ve ATI Radeon HD 3200 grafik yongasına sahip olan Gateway NV5214u ile yapılan testlerde Internet Explorer 8 ve Firefox + AdBlock rakiplerinden birer adım önde gözüküyor.

Intel Sonuçları

Intel Core 2 Duo T6500 işlemcisine ve Intel GMA 4500MHD grafik yongasına sahip olan Gateway NV5807u ile yapılan testlerde de yine Internet Explorer 8 ve Firefox + AdBlock rakiplerini geride bıraktı.

Netbook Sonuçları

Intel Atom N280 işlemciye ve Intel GMA 950 grafik yongasına sahip olan Asus Eee PC 1005HA ile yapılan testte ise Internet Explorer 8 liderliği Chrome 2′ye kaptırıyor.

:: Test sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?




Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tarayıcının Pile Etkisi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çoğunluğundaki farklar çok önemli değil de, Safarinin sonucu çok ilginçmiş 🙂 Tam bir pil canavarı heralde.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ne kadar hız o kadar enerji

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Kesinlikle inanmıyorum. İe nasıl olur da Chrome’dan daha az pil harcar.

" Tarayıcının Pile Etkisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarayıcının Pile Etkisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarayıcının Pile Etkisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "