Okunma

Tek görev, 104 uydu!


15 Şubat 2017 Çarşamba 16:30
Tek görev, 104 uydu!

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO), Dikey Uydu Fırlatma Taşıtı (PLSV) adını verdiği roketle adeta tarih yazmayı başardı. İşte, uzay yarışı adına bu önemli gelişmenin detayları.

Hindistan tek roketle 104 uyduyu uzaya taşıdı!

Hindistan, 23 yıllık süreçte PSLV roketi ile uzaya 122 adet uydu taşımıştı. Bu roketle bir defada en fazla taşınan uydu sayısı ise, Haziran 2016 tarihinde 20 adetle gerçekleştirilmişti. ISRO’nun son başarısı ise, tek bir uzay görevinde 104 adet uyduyu uzaya göndermesi oldu. Yani neredeyse, 23 yıllık süreçteki sayıya bir günde erişildi. Bu da bir dünya rekoru anlamına geliyor!

17-02/15/isro-104-uydu-02.jpg

Hindistan, Sriharikota’daki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden fırlatılan PLSV-C37 roketi, 88 adet Dove adı verilen uydu ve 16 adet Cortosat-2 serisi uydu taşıdı. ABD merkezli Planet tarafından üretilen Dove’lar ile Dünya’nın yüksek çözünürlüklü görüntülerinin çekilmesi planlanıyor. Hali hazırda 50 Dove uydusunun da yörüngede olduğu ve yeni uydularla birlikte insan tarihindeki en büyük uydu filosunun oluşturulduğu ifade ediliyor. Hindistan’ın Cartosat-2 serisi uyduları ise, Pakistan ve Çin’e yöneltilmiş durumda ve yüksek çözünürlüklü görüntüleme özelliğine sahipler.

104 uyduluk fırlatma ile ISRO’nun, Rus uzay ajansı Roscosmos’un Haziran 2014’te yörüngeye gönderdiği 37 uyduluk rekoru da egale ettiğini not olarak düşelim.

:: Bu önemli uzay görevi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Tek görev, 104 uydu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kime ne faydası var diyen ile saray köprü yol diyen aynı yolun yolcularıdır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İslamda gösteriş daha önemli Hindistanı bilime harcadığı para yüzünden şiddetle kınıyorum, bizim gibi ilk önce saray yapmalıydı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gösteriş daha önemli ilk önce saray yapılması lazım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz de yedik.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ama bizim sarayımız var köprüler yollar çok güzel kıskanıyolar bizi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  104 uyduyu nereye koyacanız acaba 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kime ne faydası var

" Tek görev, 104 uydu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek görev, 104 uydu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek görev, 104 uydu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "