Tek İsim, Üç Farklı Amaç


16 Temmuz 2010 Cuma 17:45
Tek İsim, Üç Farklı Amaç

Rekor bir ücret ile HP tarafından satın alınan Palm’ı, HP’nin alması aslında pek de beklendik bir gelişme değildi. (WebOS Resmi Olarak HP’nin) Nokia, Lenovo, HTC gibi isimlerin Palm için ciddi bir uğraş verdiği yönündeki çeşitli haberleri sizlere daha önceki yazılarımızda aktarmıştık. Ancak gündeme gelen bu isimlerin yanı sıra, mobil dünyanın dev oyuncuları da öncesinde Palm’ın kapısını bir hayli aşındırmış.

Business Insider’ın haberine göre bu isimler RIM, Google ve Apple. İsimler şaşırtıcı gibi görünse de her bir ismin bu iş için mantıklı sebeplerinin olduğun tahmin etmek pek de güç değil. Peki, bu gerekçeler ne olabilir?

 

iOS 4’ün lansmanını kısa bir süre önce resmi olarak gerçekleştiren Apple’ın bu satın alma ile tek amacının, Palm’ın telefon bölümünü ya da WebOS işletim sistemi haklarını elde etmek olmadığı bir gerçek. Apple’ın asıl istediği Palm’ın elinde bulunan patent haklarının sahibi olmak. Bilindiği üzer e Apple, bu konuda daha önce çeşitli yasal sorunlar ile boğuşmak zorunda kalmıştı.

Bir başka isim olan RIM’in amacı ise WebOS’in haklarını ele geçirmek. BlackBerry OS 6.0’ı yakın bir zamanda resmi olarak duyuracak olan firma, bunun yanı sıra özellikle çoklu ortam anlamında gelişmiş bir sisteme de sahip olmak istiyor. Bu konuda elde edilebilecek en iyi isim de WebOS’den başkası olamazdı elbette.

Yazılım ve patentler konusuna çok fazla takılmayan Google’ın amacının ise kendi üretim olanaklarına kavuşmak olduğu iddia ediliyor. Nexus One üretimini Tayvanlı üretici HTC’ye yaptıran internet devi, böylelikle hem akıllı telefon pazarında hem de tablet bilgisayarlar konusunda daha etkin olabilmeyi umut ediyordu.

Üç isim de istediğine ulaşamadı. Ancak bu üç dev ismin istediklerinin tamamına ihtiyacı olan HP rekor bir ücret ödeyerek Palm’a ve tüm haklarına sahip oldu. Sadık bir müşteri kitlesi bulunan Palm, bakalım HP bünyesinde daha güçlü bir isim olabilecek mi…

:: Sizce WebOS HP bünyesinde hak ettiği başarıyla ulaşabilecek mi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tek İsim, Üç Farklı Amaç konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek İsim, Üç Farklı Amaç ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek İsim, Üç Farklı Amaç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)