Okunma

Tek Kartta Süper Bilgisayar


15 Haziran 2008 Pazar 21:00
Tek Kartta Süper Bilgisayar
AMD‘nin geçen sene satın aldığı ATI, bu gidişle süper bilgisayar tarafında AMD‘yi işsiz bırakacak. AMD Firestream ismiyle piyasada bulunan akış işlemcisi (stream processor) kartları yeni modellerine kavuştu. AMD’nin en son Radeon HD 4800 serisi temel alınarak hazırlanan bu kartlar sayesinde 1 TeraFLOPS‘u aşkın işlem gücü tek bir kartta sunulabiliyor. TeraFLOPS anlam olarak "saniyede bir trilyon kayar nokta işlemi" anlamına geliyor.

Tek Kutuda 5 TeraFLOPS!

Teknik olarak üzerinde görüntü çıkışı bulunmayan bir ATI Radeon grafik kartına benzeyen Firestream ürünleri, en son ürün olan Firestream 9250 ile tek bir kartla 1 TeraFLOPS‘u geçiyor demiştik. Grafik kartları gibi CrossFireX teknolojisiyle bir arada kullanılabilen bu ürünler, dörtlü kurulumlarda 5 TeraFLOPS civarında bir işlem gücü sağlıyorlar. On sene öncesinin Intel Penitum Pro işlemcileri düşünüldüğünde bu miktarda bir işlem gücü için yaklaşık 25.000 tane işlemciye sahip olmanız gerekiyordu… Tabii bir de bu işlemcileri tek bir kasa içine yerleştirebilmeniz de mümkün olmalıydı ki aynı pratik kullanımı sunsun.

Bilgi için: AMD
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tek Kartta Süper Bilgisayar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek Kartta Süper Bilgisayar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek Kartta Süper Bilgisayar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "