Okunma

Teknoloji Devleri Neden Düşüşte?


03 Mart 2014 Pazartesi 13:30
Teknoloji Devleri Neden Düşüşte?

Google, Facebook, Apple, Twitter, LinkedIn gibi teknoloji ve internet dünyasının devleri, ABD Borsası’nda ortalama yüzde 1 oranında değer kaybetti. Peki uçsuz bucaksız marka değerleri ve global güçleri ile neredeyse tüm teknoloji şirketlerini kapsayan bu düşüşün perde arkasında neler var?

28 Şubat’taki kapanış verilerine göre 1.2 milyarı aşkın üyesi ve yarım milyara yakın aktif kullanıcısıyla Facebook, NASDAQ‘da günü 0,70 düşüşle kapattı. Son bir yılda yüzde 170 oranında değer kazanan Facebook‘ta, geçtiğimiz günlerde mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın satın alınması da şirket hisselerine olumlu yönde yansımıştı.

Tüketici elektroniği devi Apple’da gündemin karamsarlığından ve belirsizliğin geldiği noktadan etkilenen şirketler arasında yer aldı. 28 Şubat’ı yüzde 0,27 düşüşle kapatan şirketin düşüş eğiliminin sürüp sürmeyeceği ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Twitter’da düşüş hissedilir

Twitter‘da düşüş ise daha hissedilir oldu. Hisse değeri yüzde 1,54 düşen Twitter’ın yanı sıra Google’da dikkate değer bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Yüzde 0,29 düşüş, şirket açısından öemli bir değer kaybı anlamı taşırken, milyonlarca yatırımcısı adına da ciddi bir mali kayıp anlamı taşıyor.

İş dünyasının buluşma noktası olan popüler sosyal ağ platformu LinkedIn‘de ise düşüş inanılmazdı, yüzde 4,55 oranında yatırımcısını zarara sokan LinkedIn, bu sert düşüşün ardından yeniden toparlanma evresine ne zaman girer merak konusu. Teknoloji şirketlerinden Adobe 1,84; Nokia 0,11 ve BlackBerry 4,67 oranında değer kaybı yaşadı.

Baş aktör: Ukrayna

Teknoloji dünyasındaki bu sert düşüşe dair sorunun kaynağı ise politik; perde arkasında yatan konu Ukrayna. Bölgedeki karışıklık teknoloji dünyasına yansımaları ile global açıdan önemli etkiler yaratıyor. Rusya‘nın Ukrayna‘ya yapmış olduğu askeri müdahaleye ABD’nin tepkisinin, borsadaki düşüşün ana maddesi olduğu belirtilirken eğilimin negatif yönde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

:: Ukrayna krizinin teknoloji dünyasına yansımaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Teknoloji Devleri Neden Düşüşte?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Apple nin belliydi samsung gibi rakibi olunca …..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SDN hisseleri borsada mı ki yahu? :-/

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Rusya ne zaman müdahele yaptı onu anlamadım…:S

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kullanmadığım için .d.d.d

 5. AliA dedi ki:

  Siz hisse senetlerini alın ben manipülasyon yaparım.

 6. bewko dedi ki:

  Sdn değer kazanmaya devam eder mi halka açılan Sdn’den hisse satın almak istesek şuan hisse bedeli nekadar ???

 7. SDN Okuru dedi ki:

  😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kağıdımızı alın diyorsunuz

" Teknoloji Devleri Neden Düşüşte? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Devleri Neden Düşüşte? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Devleri Neden Düşüşte? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "