Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi


30 Temmuz 2020 Perşembe 10:49
Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi

Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden tekelleşme soruşturması kapsamda 4 büyük teknoloji şirketinin CEO’sunun ABD’de kongreye ifade vereceğini daha önce sizlere duyurmuştuk. Gece saatlerinde kongre toplandı ve teknolojiyle alakası olmayan kişilerin bile ismini daha önce birçok kez duymuş olduğu Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Tim Cook ifade verdi.

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Rekabet Alt Kurulu tarafından tekelleşme iddiaları nedeniyle düzenlenen ve virüs salgını nedeniyle telekonferans yoluyla gerçekleştirilen oturumda, komite üyelerinin yönelttiği sorular yanıtlandı.

Jeff Bezos: babasız bir şekilde zorluklar içinde büyüdüm!

Son yıllarda dünyanın en zengin insanı olarak adını sıkça duyduğumuz Jeff Bezos ilk etapta ifade vermeyi reddetmişti. Diğer CEO’ların katılım sağlaması ile kararını değiştiren Bezos, Amazon’un satıcılara ait bilgileri toplayarak haksız rekabet oluşturduğu iddialarını reddetti. 1994 yılında internetten kitap satmaya başlayarak bu sektöre giriş yaptığını ve babasız bir şekilde zorluklar içerisinde büyüdüğünü belirten Bezos, şirketinin ABD’deki perakende pazarında yüzde 4’ten daha az bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

Mark Zuckerberg: Facebook ifade özgürlüğünü savunuyor!

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise bu tür olaylara alışık bir isim. Daha önce Cambridge Analytica skandalı nedeniyle birçok kez ifade veren ve yoğun bir şekilde eleştirilen Zuckerberg, ciddi bir tehlike ve zarar oluşturmadığı sürece Facebook’un ifade özgürlüğünü savunduğunu belirterek paylaşımların uygun bir şekilde denetlenmediğine dair iddiaları kabul etmedi.

Reklam boykotuna ilişkin soruya “Nefret söylemine karşı savaşmaya, bu meselelere karşı verdiğimiz taahhütlere ve bunlarla mücadele etmeye tam şekilde odaklandık” şeklinde yanıt veren Zuckerberg, insanların teknoloji şirketlerinin büyüklüğü ve gücü konusundaki endişelerini anladığını savundu.

Google CEO’su: internette reklam maliyetleri düştü!

ABD’de onlarca eyalette soruşturma başlatılan ve Avrupa’da para cezaları ile karşı karşıya kalan Google’da bu şirketler arasında. Google CEO’su Sundar Pichai amaçlarının milyonlarca insana en faydalı bilgiyi sağlamak olduğunu belirterek, başta e-ticaret pazarındaki çeşitli şirketlere karşı olmak üzere arama motorunun haksız rekabetin bir parçası olduğuna dair iddiaları reddetti.

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile reklam maliyetlerinin ciddi oranda düştüğünü vurguladı.

Tim Cook: Apple’da fiyatları makul seviyede!

En büyük üçüncü telefon üreticisi olan Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple’ın faaliyet gösterdiği alanlarda baskıcı bir pazar payına sahip olmadığını savundu. Apple’ın teknik sınırlamalar sayesinde rakiplerini devre dışı bıraktığı ve bundan faydalanarak ürünlerinde yüksek fiyatlar uyguladığı iddialarını kabul etmeyen Tim Cook, diğer şirketlere kıyasla fiyatların makul seviyede olduğunu savundu.

Donald Trump: Kongre yapmazsa ben yapacağım!

Trump ifadeler alınmadan önce Kongre, büyük teknoloji firmalarını adalete davet etmezse, ki bunu yıllar önce yapmaları gerekiyordu, o zaman ben bunu başkanlık kararnameleriyle yapacağım. Washington yıllarca hep konuştu, eyleme geçmedi. Ülkemizin insanları bıktı usandı şeklinde bir açıklama yaptı.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Amerika iran oluyor veya kore oluyor yada şeriat geliyor. Bilin bakalım hangisi.

" Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!