Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi


30 Temmuz 2020 Perşembe 10:49
Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi

Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden tekelleşme soruşturması kapsamda 4 büyük teknoloji şirketinin CEO’sunun ABD’de kongreye ifade vereceğini daha önce sizlere duyurmuştuk. Gece saatlerinde kongre toplandı ve teknolojiyle alakası olmayan kişilerin bile ismini daha önce birçok kez duymuş olduğu Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Tim Cook ifade verdi.

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Rekabet Alt Kurulu tarafından tekelleşme iddiaları nedeniyle düzenlenen ve virüs salgını nedeniyle telekonferans yoluyla gerçekleştirilen oturumda, komite üyelerinin yönelttiği sorular yanıtlandı.

Jeff Bezos: babasız bir şekilde zorluklar içinde büyüdüm!

Son yıllarda dünyanın en zengin insanı olarak adını sıkça duyduğumuz Jeff Bezos ilk etapta ifade vermeyi reddetmişti. Diğer CEO’ların katılım sağlaması ile kararını değiştiren Bezos, Amazon’un satıcılara ait bilgileri toplayarak haksız rekabet oluşturduğu iddialarını reddetti. 1994 yılında internetten kitap satmaya başlayarak bu sektöre giriş yaptığını ve babasız bir şekilde zorluklar içerisinde büyüdüğünü belirten Bezos, şirketinin ABD’deki perakende pazarında yüzde 4’ten daha az bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

Mark Zuckerberg: Facebook ifade özgürlüğünü savunuyor!

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise bu tür olaylara alışık bir isim. Daha önce Cambridge Analytica skandalı nedeniyle birçok kez ifade veren ve yoğun bir şekilde eleştirilen Zuckerberg, ciddi bir tehlike ve zarar oluşturmadığı sürece Facebook’un ifade özgürlüğünü savunduğunu belirterek paylaşımların uygun bir şekilde denetlenmediğine dair iddiaları kabul etmedi.

Reklam boykotuna ilişkin soruya “Nefret söylemine karşı savaşmaya, bu meselelere karşı verdiğimiz taahhütlere ve bunlarla mücadele etmeye tam şekilde odaklandık” şeklinde yanıt veren Zuckerberg, insanların teknoloji şirketlerinin büyüklüğü ve gücü konusundaki endişelerini anladığını savundu.

Google CEO’su: internette reklam maliyetleri düştü!

ABD’de onlarca eyalette soruşturma başlatılan ve Avrupa’da para cezaları ile karşı karşıya kalan Google’da bu şirketler arasında. Google CEO’su Sundar Pichai amaçlarının milyonlarca insana en faydalı bilgiyi sağlamak olduğunu belirterek, başta e-ticaret pazarındaki çeşitli şirketlere karşı olmak üzere arama motorunun haksız rekabetin bir parçası olduğuna dair iddiaları reddetti.

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile reklam maliyetlerinin ciddi oranda düştüğünü vurguladı.

Tim Cook: Apple’da fiyatları makul seviyede!

En büyük üçüncü telefon üreticisi olan Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple’ın faaliyet gösterdiği alanlarda baskıcı bir pazar payına sahip olmadığını savundu. Apple’ın teknik sınırlamalar sayesinde rakiplerini devre dışı bıraktığı ve bundan faydalanarak ürünlerinde yüksek fiyatlar uyguladığı iddialarını kabul etmeyen Tim Cook, diğer şirketlere kıyasla fiyatların makul seviyede olduğunu savundu.

Donald Trump: Kongre yapmazsa ben yapacağım!

Trump ifadeler alınmadan önce Kongre, büyük teknoloji firmalarını adalete davet etmezse, ki bunu yıllar önce yapmaları gerekiyordu, o zaman ben bunu başkanlık kararnameleriyle yapacağım. Washington yıllarca hep konuştu, eyleme geçmedi. Ülkemizin insanları bıktı usandı şeklinde bir açıklama yaptı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika iran oluyor veya kore oluyor yada şeriat geliyor. Bilin bakalım hangisi.

" Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji devlerinin patronları ifade verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!