Okunma

Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu?


04 Temmuz 2018 Çarşamba 12:27
Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu?

ShiftDelete.Net videolarımıza yeni bir seri ekliyoruz! Teknoloji dünyasının gündemini yakından takip ederken, tarihe damga vuran gelişmeleri de sizler için derlemek istedik. Teknoloji Tarihinde Bu Hafta adını verdiğimiz videomuz ile teknoloji dünyasına, tarihte bugün bakışıyla yaklaşıyoruz!

Teknoloji Tarihinde Bu Hafta bölüm 1

Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeleri, tarihte bugün şeklinde derlediğimiz videomuzda, birbirinden ilginç gelişmelere yer verdik. Şimdi dilerseniz, videomuzda yer alan gelişmelere yakından bakalım.

2 Temmuz 1953 – Seri üretimden çıkan bilgisayar IBM 650 çıktı!

IBM’nin seri üretim bandından çıkarttığı ilk bilgisayarı IBM 650 serisi çıktı. 10 karakter + 1 işaretten oluşan toplamda 2000 sözcük kapasitesi olan bu bilgisayar, dakikada 78 bin toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138 bin mantıksal karar verebilme hacmine sahip.

Bu bilgisayarın Türkiye için önemli olduğu nokta ise, 1960 yılında, bilişim sektörü için satın alınan ilk bilgisayar olması. Türkiye’nin ilk bilgisayar destekli karayolu olan 63 km uzunluğundaki Polatlı – Sivrihisar yolu için yapılan hesaplamalar IBM 650 ile 1 saat gibi bir sürede yapıldı. Daha öncesinde 3 – 4 ayı bulan hesaplamaların 1 saate inmesi, bu bilgisayarın tarih içindeki önemini ortaya koyuyor.

Bu bilgisayarda Assembler ve Fortran programlama dili kullanıldı.

27 Haziran 1972 – Atari kuruldu!

Oyun dünyasının en büyük firmalarından biri olan Atari, 27 haziran 1972 tarihinde Nolay Bushnell ve Ted Dodney tarafından kurulan şirket, Pong oyunuyla da Atari’nin çıkışı desteklendi. Oyun sektörünün bugünlere gelmesinde, Atari’nin önemi, su götürmez bir gerçek.

26 Haziran 1974 – Universal Product Code (UPC) ilk kez kullanıldı

Günümüzde en çok kullanılan şeylerden biri olan ürün barkodları, ilk defa ABD’nin Ohio eyaletinde kullanıldı. Bir süpermarkette denenen UPC, yani barkodlar, alışveriş ve marketler için olmazsa olmaz bir önem taşıyor. Barkodla tanıtılan ilk ürün ise onlu sakız paketi oldu.

1 Temmuz 1979 – Sony Walkman TPS-L2 satışa çıktı!

Taşınabilir müzik çalar denildiği zaman akla ilk gelen ürünlerden biri Sony Walkman olacaktır. İşte bu devrimsel cihaz, 1 Temmuz 1979 tarihinde, teknoloji tutkunlarının beğenisine sunuldu. Çift kulaklık girişine sahip olan Sony Walkman TPS-L2 modeli, 2 tane AA tipi kalemle çalışıyordu. İkon haline gelen taç şeklindeki kulaklığı da, bu ürünün en önemli parçalarından biri oldu.

29 Haziran 2007 – İlk iPhone satışa çıktı!

Akıllı telefon dünyasına bomba gibi düşen iPhone’un satışa çıktığı ilk gün olan 29 Haziran 2007 tarihi ile teknoloji dünyasında iPhone çılgınlığı başladı. Milyonlarca satan bu model ve devamında üretilen seri ise, telefon teknolojilerine yön vermeyi başardı.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "