Teknolojinin Yapı Tercihlerine Etkisi


07 Temmuz 2016 Perşembe 05:00
Teknolojinin Yapı Tercihlerine Etkisi

Teknoloji hiç şüphesiz, olumlu/olumsuz, iyi/kötü, radikal/yumuşak vb. birçok yönden insan hayatında değişiklikler meydana getirdi.

Teknoloji, hayatımıza girdiğinden bu yana aynı zamanda fikir değişiklikleri meydana getirerek, insanların farklı tercihlerde bulunmalarına yol açtı.

Evin temel ihtiyaçlarını gidermek için kullanılan teknoloji, bazen insanların işe gitmeleri esnasında kullandıkları otomobil; bazen banka işlemlerini halletmek için bir telefon, bazen de şirketin geleceğini ilgilendiren kararı veren bir bilgisayar olarak işlev gördü.

Sabah evde ilk kalkan kişinin televizyonu açtığı, son yatan kişinin televizyonu kapattığı düşünülürse, deyimi yerindeyse insanlar onunla yattı, onunla kalktı.

Eskiden yaptığımız birçok şeyi yapmamıza, eskiden yapmadığımız birçok şeyi de yapmamıza kadi olan teknolojinin, küçük ipuçları bulunsa da, hayatımızda ne gibi değişiklikler meydana getireceği hala muamma.

“Teknolojinin etki ettiği alanlar” adı altında bu yazımızda teknolojinin, çok katlı binalardan tutun, dört duvar içerisindeki ilişkilere etkisine değineceğiz.

16-07/04/arpik-kentlesme-nedir.jpg

Teknolojinin yapı tercihlerine etkisi

Herkesin fikir sahibi olduğu; fakat çoğu zaman göz önünde bulundurmaktan kaçındığı bir durumdan bahsediyoruz.

Şehirlerdeki çarpık kentleşme, düzensiz yapılaşma İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzerinde Türkiye özelindeki tüm bireylerin ortak mağduriyeti olarak göze çarpıyor.

İkamet edilen evin balkonu olmayışından başlayan bu şikayet durumu konutların fiyatına, yapı kalitesine, tasarım tercihlerine kadar gidiyor.

Özellikle 1999 Gölcük Depremi‘nden sonra daha fazla dile getirilmeye başlayan durum, kapitalin önüne geçemeyerek olacakları engelleyememiştir.

Batı‘nın iyi yönlerini almak adına harekete geçilerek elde edilen durum, Batı’nın kötü yönlerini benimsemek sonucuyla son bulmuştur.

Avrupa‘nın halihazırda birçok kentinde kullanımda olan tek katlı-çift katlı evler kaldırılmak suretiyle piyasada bırakılmamıştır.

16-07/04/istanbul-1950-dolmabahce-yol-genisletme-calismalari-4049-i5-1467609738.jpg

Refah arttırma amacıyla başlayan süreç, daha fazla insana daha fazla yaşama alanı oluşturma ile son bulmuştur.

Uzun lafın kısası, teknolojik gelişmeler ile birlikte evlere konuk olan müteahhitler, çok katlı apartmanlarla evden çıkarak, geleceğin yeni oluşumuna göz kırpmışlardır. Nitekim, söylendiği üzere değişim dört duvar arasında başlar.

Teknolojinin aile yaşamına etkisi

Bayram arefesinde bireyin aidiyet duygusuna sahip olduğu en küçük sosyal birimin aile olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

WhatsApp, Facebook vb. platformlar aracılığıyla en küçük yapı taşına gönderilen bayram tebrikleri, eski geleneklerin yeni sürümüyle devam etmelerine yol açıyor.

16-07/04/modern-family-tech-use.jpg

Güncellenmeyen bir Instagram‘ın aile içerisinde büyük sorunlara yol açtığı bir ortamda, bireyler Twitter‘dan bayram tweeti atmazsa, yadırganıyorlar.

Aile içerisindeki sözlü iletişimi bitirme noktasına değinmeksizin, aile hayatına yaptığı etkiyi bu noktalarla belirttiğimiz yazımız burada sonlanıyor.

Anne ekmek siparişini WhatsApp ile, akrabalar sevgi gösterimini Facebook ile, kardeş saygısını Twitter ile gösteriyor. Mutlu aile tabloları eşliğinde iyi bayramlar.

16-07/04/duowgqtdzoskld2g5eij.jpg
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Teknolojinin Yapı Tercihlerine Etkisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojinin Yapı Tercihlerine Etkisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojinin Yapı Tercihlerine Etkisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?