Okunma

Teknolojiyi Giyeceğiz


30 Haziran 2013 Pazar 12:00
Teknolojiyi Giyeceğiz

Uzun yıllardır teknolojiyi üzerimizdeki eşyalarda taşımak popüler konulardan biriydi. Akıllı telefonlar bu isteği bir nebze olsun karşıladı. Ancak bu cihazlar tam anlamıyla giyilebilir ürünler olmadı. Zaten teknik olarak da (en azından kısa vadede) bu mümkün görünmüyor.

Bunun yerine gözlük, saat ve dövme gibi cihaz ya da kavramlar teknolojinin gücünü arkasına almaya başladı. Bunlardan ilki olan ve satışa da sunulan Google Glass, teknolojik bir gözlük olarak karşımıza çıkıyor. İnternete de bağlanan (akıllı telefon üzerinden) ürün görüntülü sohbet yapma, mesaj gönderme ve arama yapma gibi temel özellikleri bulunan gözlük, günlük hayattaki teknoloji kullanımımızı ciddi anlamda değiştirecek gibi görünüyor.

Öte yandan giyilebilir teknoloji kavramı sadece gözlük ile sınırlı değil. Şu an satışta olan Sony‘nin akıllı saat modeli bu alandaki bir diğer ürün. Ayrıca başta Apple, Microsoft ve Google olmak üzere birçok firmanın akıllı saat üzerinde çalıştığı da biliniyor. Öte yandan akıllı saatlere ek olarak insan vücuduna takılabilen dövme şeklinde algılayıcılarla teknolojik olarak farklı bir dünyanın kapısını aralayacağız.

Gözlük konusu kişisel olarak da ilgimi çekiyor. Zira böyle bir ürün günlük hayatımıza yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu gözlüğün kullanım alanlarını merak edenlere CERN‘i ziyaret eden Fizik öğretmeni Andrew Vanden Heuvel videosunu izlemesini öneriyorum.

Yukarıda anlattıklarımızın bir kısmı şimdilik konsept olsa da var olan giyilebilir teknolojiler gelecekte karşımıza çıkacak yeniliklerin habercisi. Kimbilir yakın bir gelecekte birçok cihazı giyerek kullanabileceğiz.

:: Giyilebilir teknolojiler konusunda ne düşünüyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Teknolojiyi Giyeceğiz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw he he. Şu yazar künyeleri de çok komik bu arada ya ahahahaha 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  insanları robot kölelere çevirmelerini engelliyeceğim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çip taksak da giymeye de gerek kalmasa olmaz mı?

 4. leanardo dedi ki:

  1 numara büyüğünü alalımda seneyede giyeriz

" Teknolojiyi Giyeceğiz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojiyi Giyeceğiz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojiyi Giyeceğiz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "