Okunma

Telefon Görüşmeleri Takip Ediliyor


06 Haziran 2013 Perşembe 05:09
Telefon Görüşmeleri Takip Ediliyor

Telefon görüşmelerinin dinlenmesi kişisel hakların ihlali konusunda yapılan tartışmaların üst sırasında bulunuyor. Bu tartışmalar devam ederken farklı bir takip haberi de ABD’den geldi.

ABD’nin üst düzey gizli servisi NSA‘in (National Security Agency) ülke çapında milyonlarca kişinin telefon görüşmelerini takip ettiği ortaya çıktı. The Guardian gazetesinin haberine göre olay Nisan ayında bir mahkemenin aldığı kararla hayata geçirildi.

Karara göre NSA, ABD’nin en büyük mobil iletişim operatörü Verizon müşterilerinin telefon görüşmelerini takip etmeye başladı. 3 ay için alınan karara göre NSA, 19Nisan – 19 Temmuz 2013 tarihleri arasında telefon kayıtlarını almaya devam edecek.

Üstelik telefon kayıtları sadece ABD içi görüşmeleri kapsamıyor. Aynı zamanda ABD‘den diğer ülkelere yapılan görüşmeler de bu kapsamda alınabilecek.

Mahkeme kararına göre telefon görüşmelerinin süresi, konuşan kişiler ve konuşma zamanı gibi bilgiler alınabilecek. Konuşma içeriklerinin takip dışında tutulacağı da mahkeme kararı arasında yer alıyor.

Siz de izlenmiş olabilirsiniz

Kayıtların sadece ABD içinde alınmamamı, ABD dışına yapılacak görüşmeleri de kapsaması potansiyel olarak ABD ile konuşan herkesin bu kapsama girmesine neden oluyor.

:: Gizli servislerin kişisel hakları bu şekilde ihlal etmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Telefon Görüşmeleri Takip Ediliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  herşey daha iyi bir dünya için

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gezi parkı hakkında açıklama yapan amerika; kendi bahçeni temizle dedirtecek kadar güzel bir haber!!!işine bak amerika…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dağdaki cobanda dinlendiğini düşünüyor. Artık hayatımızın birde bu paranoya eklendi 🙂

 4. TheDestroyer35 dedi ki:

  Bi an arkadaşlarla konferans görüşmelerinde yaptığımız çirkin sohbetleri düşündüm de.Adamlar allah cezanızı vermesin deyip bırakırlar takibi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Cia peşimde.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  evet aynen dün kardeşimle konuşurken kesik kesik bir kopmalar oldu. 3 gündür böyle. Dinleniyoruz bence

 7. Uranos dedi ki:

  Herkezide takip edemezler kalkıp sizin sevgili muhabbetinizi dinleyip ne yapsın adamlar

  Başka işlerin peşindeler ve yasayla korunuyolar vay be herşeyimiz satılık.

 8. rozabay dedi ki:

  ABD’ye küsüp konuşmadığım için beni kapsamıyor

 9. Turab Garip dedi ki:

  Sadece kim kiminle kaç dakika konuştu bunu takip edeceklermiş, ne konuştuklarını dinlemeyeceklermiş. İnananlar el kaldırsın

 10. 61trabzon61 dedi ki:

  beni de dinleyen var hissine kapılıyorum bir çok kez

" Telefon Görüşmeleri Takip Ediliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon Görüşmeleri Takip Ediliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon Görüşmeleri Takip Ediliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "