Telefon kamerası sensörü için Samsung atağı!


15 Eylül 2020 Salı 15:00
Telefon kamerası sensörü için Samsung atağı!

Telefon kamerası sensörü konusunda IMX sensörleriyle, sektörün ilk başından beri tekel haline gelen Sony, Samsung’un ISOCELL atağıyla büyük bir rekabetle karşı karşıya geldi.

Geçen sene tanıttığı 108 Megapiksel çözünürlüğe sahip HMX sensörüyle Xiaomi Mi 10 gibi telefonlarda büyük başarı yakalayan Samsung, yeni 7 mikrometre teknolojisine sahip sensörleriyle rakibini daha da zorlayacak gibi görünüyor.

Samsung’tan dört yeni telefon kamerası sensörü

Akıllı telefon kamerası sensörü denildiğinde ilk akla gelen isim Sony, sektörde istediği başarıyı elde edememesine rağmen yıllardır en iyi amiral gemisi modeller için üst seviye sensörler üretiyor.

Samsung ise akıllı telefon pazarında maliyetleri daha da aşağı çekmek için telefon kamerası sensörleri pazarına da el atmıştı. Geçen sene büyük başarı elde eden ISOCELL sensörleri, şimdi ise daha küçük boyutlarda olan yeni modelleri ile karşımızda.

ISOCELL HM2, Samsung telefon kamerası sensörleri arasında 108 Megapiksel çözünürlüğüyle öne çıkıyor. HMX sensörüyle aynı çözünürlüğe sahip olan sensör 7 mikrometre teknolojisiyle, yaklaşık yüzde 15 daha az yer kaplıyor. Bu da kamera modülünün yüksekliğini yaklaşık yüzde 10 civarında küçültüyor.

Bu yeni sensörde geçen sene de karşımıza çıkan Super PD otofokus teknolojisi daha da iyileştirilmiş. Aynı zamanda ISOCELL HM2 3x kayıpsız yakınlaştırma ile de karşımıza çıkıyor.

telefon kamerası sensörü, telefon kamerası, ISOCELL, ISOCELL HM2

ISOCELL GW3 sensörü ise 64 Megapiksel çözünürlüğe sahip. Sensörde Tetracell ve Smart-ISO teknolojileri kullanılmış. Tetracell teknolojisi ise piksellerin ışık yakalama ve işleme kapasitesini artıran bir piksel birleştirme tekniği. Smart-ISO ise ışık koşullarına göre sensörün otomatik ISO değeri atamasını sağlıyor. Daha net fotoğraflar için bu yeni ISOCELL telefon kamerası sensörü, EIS adlı elektronik görüntü  sabitleme özelliğyle geliyor. GW3 60 fps ve 4K video kaydı desteğine de sahip.

Samsung ISOCELL GM5 telefon kamerası sensörü ise telefoto ve ultra geniş açılı lensler için tasarlanmış. Bu geniş açı sensörü 48 Megapiksel çözünürlüğü ile karşımıza çıkıyor. Daha az noise ve daha parlak ve net görüntüler sağlamak için sensör kademeli bir HDR özelliğiyle birlikte geliyor. Bu HDR özelliğinin görüntü  işlemeyi hızlandırdığı ve daha verimli bir yapıya sahip olduğu söyleniyor.

ISOCELL JD1 sensörü ise ön telefon kameraları için üretilen bir sensör. Ön kamera deliklerine ve açılır kapanır kameralarda kullanılabilen bu sensör 32 Megapiksel çözünürlüğe sahip. Sensörün tıpkı GM5 gibi noise engellemek için kademeli HDR özelliği kullandığını da belirtelim. Yeni ISOCELL sensörlerini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Telefon kamerası sensörü için Samsung atağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon kamerası sensörü için Samsung atağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon kamerası sensörü için Samsung atağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
  2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!