Yavaş şarj olan telefon için 4 basit çözüm


09 Mart 2021 Salı 21:34
ABONE OL
Yavaş şarj olan telefon için 4 basit çözüm

Kullandığımız akıllı telefon yavaş şarj oluyor ise yaptığımız ilk şey bir teknik servise gitmek oluyor. Ancak bunlar genellikle basit arızalar olmasına rağmen anakartın üzerinde bulunan çeşitli entegrelerin değişmesine kadar giden ve kullanıcıların cebini yakan sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Telefonlar, yapısı itibariyle bozulmaya meyilli elektronik cihazlardır. Uzun süreli kullanım sonrası ve hatta kısa süreli bile olabilir, çeşitli arızalar ile kullanıcıların canını sıkar. En çok meydana gelen sorunlardan biri de şüphesiz şarj arızalarıdır. Telefon yavaş şarj oluyor ise ve şarj hızlı bir şekilde bitiyorsa büyük ihtimalle bir şarj arızası yaşıyorsunuz.

Özellikle telefon yavaş şarj olma sorunu gibi arızaları ciddi tamir ücretleri ödemeden çeşitli yöntemler uygulayarak çözebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey; aşağıda vereceğimiz yöntemleri eksiksiz uygulamanız.

Telefon yavaş şarj oluyor sorunu için 4 çözüm önerisi

Benim telefonumun hala garantisi var gibi düşünceleriniz varsa endişelenmeyin. Vereceğimiz bu yöntemler, herhangi bir şekilde akıllı telefonunuzun garantisine zarar vermeyecektir. Sadece ufak dokunuşlarla yaşadığınız telefon yavaş şarj oluyor sorununu ortadan kaldıracaktır.

Şarj kablosunu değiştirin

Şarj kablosunda oluşan bir hasar, şarj kablosunun orijinal olmaması telefonun yavaş şarj olmasına neden olabilir.

Telefonların yavaş şarj olmasının en büyük nedenlerinden biri de şarj kablosunun yeterli gücü sağlayamamasıdır. Bu nedenle orijinal olmayan şarj kablolarından kesinlikle uzak durmanızı öneririz.

Orijinal olmayan şarj kabloları düşük hızlara sahip olduğu için telefonu düzgün bir şekilde şarj edemeyecektir. Eğer elinizde orijinal bir şarj kablosu yoksa aynı şarj hızlarına sahip muadili kabloları da kullanabilirsiniz.

Şarj adaptörünü değiştirin

telefon yavaş şarj oluyor

Orijinal olmayan şarj adaptörü kullanımı telefonların yavaş şarj olmasına hatta bozulmasına neden olabilir.

Kullandığımız şarj adaptörünün orijinal olmaması, telefonunuzun yavaş şarj olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Genellikle orijinal olmayan yan sanayi ürünler tercih edilirken, bu tür adaptörler telefona gerekli olan gücü veremez ve yavaş şarj olmalarına neden olur.

Bu nedenle yapmanız gereken tek şey orijinal adaptör kullanmanız. Ayrıca piyasada yüksek şarj hızlarına sahip şarj adaptörlerine de göz atabilirsiniz.

Telefonun şarj soketinde oluşan tozları temizleyin 

Kürdan veya ince bir metal yardımıyla soketin içerisinde bulunan tozlar temizlenebilir.

Bu öneri belki de çoğu kişiye önemsiz olarak görünecektir. Ancak telefonların şarj soketlerinde zamanla oluşan tozlar ve kirler, şarj kablosunun sokete tam olarak oturmasını engelleyerek telefonun yavaş şarj olmasına neden olabilir.

Bunun için yapmanız gereken şey, kürdan yardımıyla hassas bir şekilde şarj soketinde oluşan tozları temizlemek. Burada dikkat etmeniz gereken şey, kürdanı kullanırken çok fazla bastırmamanız. Eğer kürdanı çok fazla bastırırsanız sokete zarar verebilirsiniz.

Bataryayı değiştirin

telefon yavaş şarj oluyor

Telefon bataryaları uzun süreli kullanım sonrası performanslarını kaybederek yavaş şarj olmaya başlar.

Yukarıdaki önerilerinin hepsini uyguladınız ancak kullandığınız telefon hala yavaş şarj oluyorsa bataryayı değiştirmeniz gerekebilir. Maalesef, telefon bataryaları aradan belirli bir zaman geçtikten sonra performansını kaybederek yavaş şarj olmaya başlar.

Ancak yeni nesil akıllı telefonların pil kapakları kasaya yapışık şekilde geldiğinden, bataryayı değiştirmek için kapağı kasadan ayırmanız gerekecek. Bu nedenle garantisi devam eden bir telefonunuz varsa, servise götürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son çare teknik servis

Eğer bu öneriler işe yaramadıysa bir teknik servis ziyareti yapmanız sağlıklı olacaktır.

Yukarıdaki tüm işlemleri eksiksiz bir şekilde uyguladınız ancak telefon hala yavaş şarj oluyorsa, bir teknik servisin yolunu tutmanız gerekiyor. Tekrar belirtelim; burada teknik servisleri kötülemiyoruz, yaşadığınız sorunu önerilerimizle çözemiyorsanız, teknik servisten yardım almak daha sağlıklı olacaktır.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hic duyulmamis oneriler sunulmuş tebrikler bunları bilmeyen mi vardi 😂😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

5 w ile zaten ne kadar hızlı şarj edilebilirki 😔

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardon ama hayatımda okuduğum en saçma haber. Cidden eski kadrounuzu özler olduk. Ha bir de 5. Seçeceği unutmuşsunuz: ” telefonu değiştirin”

Attila
Attila
1 ay önce

Şaka gibisiniz bu nasıl çözüm önerileri

" Yavaş şarj olan telefon için 4 basit çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yavaş şarj olan telefon için 4 basit çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yavaş şarj olan telefon için 4 basit çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!