Okunma

Telegram kullanarak mining yapıldı!


13 Şubat 2018 Salı 23:59
Telegram kullanarak mining yapıldı!

Geçtiğimiz günlerde tespit edilen bir Telegram zafiyeti nedeniyle hackerların sadece Telegram kullanarak mining yapabildiği ortaya çıktı! Kullanıcıları fotoğraf dosyası gibi kandırmaya olanak sağlayan zafiyeti tespit eden şirket ise Kaspersky.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamaya göre Telegram masaüstü sürümünde arapça dilden kaynaklı bulunan bir zafiyet nedeniyle, dosyanın uzantısının farklı şekilde gösterilebiliyor. Kullanıcının fotoğraf olarak tıkladığı dosya hackerların kullanıcının bilgisayarını kullanarak mining yapmasına olanak sağlıyor.

Hackerlar Telegram kullanarak mining yaptı!

telegram kullanarak mining 2

Mart 2017‘den beri kullanıldığı tespit edilen açığın detayları gün yüzüne yaklaşık 1 sene sonra ancak çıkabildi. Bu süre içerisinde kaç kişinin zafiyetten etkilendiği ise belli değil. Telegram ekibinin hızlıca kapattığı zafiyet, diğer mesajlaşma uygulamalarında tespit edilmedi.

Ayrıca Kaspersky bünyesinde çalışan güvenlik araştırmacıları, gelecekte bu tarz zafiyetlerden etkilenmemeniz için tanımadığınız kişilerden gelen herhangi bir dosyayı açmamanız konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

:: Telegram masaüstü sürümünü kullanıyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde belirlemek isteyen Mustafa'nın şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim