Okunma

Telegram kullanarak mining yapıldı!


13 Şubat 2018 Salı 23:59
Telegram kullanarak mining yapıldı!

Geçtiğimiz günlerde tespit edilen bir Telegram zafiyeti nedeniyle hackerların sadece Telegram kullanarak mining yapabildiği ortaya çıktı! Kullanıcıları fotoğraf dosyası gibi kandırmaya olanak sağlayan zafiyeti tespit eden şirket ise Kaspersky.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamaya göre Telegram masaüstü sürümünde arapça dilden kaynaklı bulunan bir zafiyet nedeniyle, dosyanın uzantısının farklı şekilde gösterilebiliyor. Kullanıcının fotoğraf olarak tıkladığı dosya hackerların kullanıcının bilgisayarını kullanarak mining yapmasına olanak sağlıyor.

Hackerlar Telegram kullanarak mining yaptı!

telegram kullanarak mining 2

Mart 2017‘den beri kullanıldığı tespit edilen açığın detayları gün yüzüne yaklaşık 1 sene sonra ancak çıkabildi. Bu süre içerisinde kaç kişinin zafiyetten etkilendiği ise belli değil. Telegram ekibinin hızlıca kapattığı zafiyet, diğer mesajlaşma uygulamalarında tespit edilmedi.

Ayrıca Kaspersky bünyesinde çalışan güvenlik araştırmacıları, gelecekte bu tarz zafiyetlerden etkilenmemeniz için tanımadığınız kişilerden gelen herhangi bir dosyayı açmamanız konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

:: Telegram masaüstü sürümünü kullanıyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Telegram kullanarak mining yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telegram kullanarak mining yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telegram kullanarak mining yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "