Telekom’dan Eleştirilere Yanıt


04 Şubat 2007 Pazar 14:00
ABONE OL
Telekom’dan Eleştirilere Yanıt

Türk Telekom’un geçtiğimiz ay Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan fiyat dengelemesi amacıyla hayata geçirdiği yeni tarifelerden sonra kamuoyunda kimi çevreler tarafından yanlış bilgilendirildi. Kaynağı belirsiz bir biçimde elde edilen Türk Telekom’un yeni tarifelerle birlikte elde edeceği gelir başta olmak üzere ticari rakamları gerçek dışı ve yanıltıcı biçimde basınla paylaşıldı.

Telekomünikasyon Kurumu’nun uzun çalışmalardan sonra onayladığı yeni tarifelere tamamen yanlı olarak yaklaşan kimi dernek ve uzak mesafe telekom şirketleri, bu noktada bir fiyat sıkıştırması bulunduğunu gerçeğe aykırı biçimde ileri sürdü.

Türk Telekom’un fiyat dengelemesi rekabetin daha iyi sağlanması amacıyla oluşturuldu. Daha önce de ifade edildiği gibi Türk Telekom’un kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunabilmek amacıyla ihtiyaç duyduğu sabit ücretler maliyetlerinin çok altında ve bu hizmetlerin devamlılığını sağlamak için yetersiz kalmaktaydı. Sabit ücretler ve şehriçi görüşme maliyetleri şehirlerarası ve milletlerarası ücretlerden elde edilen gelirle sübvanse ediliyordu.

Sabit ücretler ve şehriçi arama ücretlerde enflasyonun altında kalan ücret artırımıyla maliyetlerdeki ciddi maliyet açığı bir nebze de olsa azaltılmış; şehirlerarası, uluslar arası ve GSM arama ücretlerindeki ciddi indirimlerle müşterilerimizin arama ücretleri önemli oranda aşağıya çekilmiştir.

Şehirlerarası, uluslar arası ve GSM aramalarındaki daha önceki fiyatlar baz alaınarak müşteriler lehine yapılan bu indirimler, piyasaya yeni giren ve herhangi bir şekilde Türk Telekom’la kıyas kabul etmeyecek kadar düşük altyapı yatırımı yapan bu alanda faaliyet gösteren ve çok önemli oranlarda kar elde etmekte olan alternatif operatörler tarafından fiyat sıkıştırması yoluyla haksız rekabet olarak eleştirilmektedir.

Bu alternatif operatörlerin ana maliyet kalemini oluşturan arabağlantı ücretleri (Türk Telekom’un altyapısını kullanma ücretleri) şimdiye dek diğer ülkelerde yaşanmış durumun aksine çok kısa bir zaman dilimi içinde ve Türk Telekom’un mevcut maliyetleri dikkate alınmaksızın AB ülkeleri seviyesine getirilmiştir. Tüm bunlara rağmen bu şirketler haksız eleştirilerini sürdürmektedirler.

Oysa, 1 Mart 2007’de yürürlüğe girecek son fiyat dengelemesinden sonra dahi alternatif operatörler, arabağlantı ücretlerinin üzerinde şehirlerarası aramalarda yüzde 25 ; uluslararası ve GSM aramalarında ise yüzde 25 ila 40 arasında brüt kar marjına sahip olacaklardır. Bu şekilde alternatif operatörlerin hizmetlerle değil sadece fiyatlarla gerçekleştirilmeye çalıştıkları rekabet yeni düzenlemeyle daha adil bir platforma taşınacaktır.

Böylece adil rekabet ortamı içinde yüzde 45’i kamuya ait Türk Telekom’un da değerinin korunma imkanı da sağlanmış olacaktır.

Ülkemizin her yerinde 41,000 çalışanı ile Avea’ya yapılan yatırım (500 milyon ABD Doları) dışında 2006 yılında 554 milyon YTL altyapı yatırımı gerçekleştiren Türk Telekom, altyapının iyi ve kesintisiz hizmet verebilmesi için ise aynı dönemde 200 milyon YTL’den fazla bakım harcaması gerçekleştirdi. 2007 yılında ise rakipler gibi yalnızca nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde değil tüm Türkiye sathında 1,3 milyar YTL’lik sermaye yatırımı yapılmasına karar verildi.

Kamu menfaatinin korunması için Telekomünikasyon Kurulu tarafından maliyetler ve sektörde faaliyet gösteren kuruluşların adil rekabete uygun kar marjları ve yüzde 45 hissesi kamuya ait Türk Telekom’un ticari varlığının devamlılığının hassasiyetle dikkate alınması sonucu oluşturulan ve onaylanan yeni tarifelerle ülkemizdeki telekomünikasyon sektörünün adil rekabete kavuşacağına inanılmaktadır.

Kamuoyuna yapılan ve Türk Telekom’un ticari itibarını zedeleme maksatlı ve de aynı zamanda ticari bilgilerini yanıltıcı surette ifşa etmeye yönelik beyanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmaktadır.

Bilgi için: Türk Telekom
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
60 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bizi neden Avrupa birliğine almadıkları bu örneklede belli oluyor. Avrupanın hangi ülkesinde böyle tekelcilik var ? insana hizmet vermek yerine soymaya çalışan bi millet var ??? Avrupalılar bunu bizden daha iyi bildikleri için belki adam oluruz diye Ab ye almıyorlar işte. TÃœRKİYEDE DOĞDUGUMA BİN PİŞMANIM ARKADAŞLAR

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Şu türk telekomun sabit telefon tekeli kırılsa hiç bir saniye durmam geçerim başka operatöre geçerim. yediğimiz kazıklar yetti artık. Bu ne biçim özelleştirme anlamış değilim hala telefon tekeli telekomda. şimdi en azından adsl yi değiştirecem canıma yetti artık telekom

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben derimki türk telekom adı artık kalkmalı öjer telekom olmalı adamlar bu isim kozunu kullanıyorlar millete karşı, hemde türk telekominasyon kurumu adına çok yakın, şaşırtıyor insanı dikkat etmesek. türk adını kaldırsın kampanyası başlatmak gerekir telekom için ne dersiniz sayın okurlar

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Önce ekonomik hattın 100 kontör ücretsiz kullanım hakkını gece saat 11 den sonra kullanıma çektiler. Sonrada indirim yaptık dediler. Gece saat 23 de hangi şehir içi görüşmesi yapılıyorsa… O saatten sonra ancak bu fikri aklına getirenin sülalesini arayıp hal ve hatırını sormak lazım.
Yıllardır cumartesi pazar tam gün uygulanan %50 indirim kaldırıldı sadece pazar günü yapıldı. her akşam saat 20 den sonra olan indirim de kaldırıldı sadece pazar günü oldu. Siz pazar günü bu indirimi yapanı da arayın ve hal hatır sorunuz diye…
TELEKOM un BAŞINDA oturan şahıs kotayı 10 GB yap da indirim yaptım de..
Göz boyamayın .. Yalan konuşmayın. Soyuluyoruz.. Tatlı tatlı.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

zuahahhaaa derim

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Önce interneti düzgün kesintisiz yapın + sınırlı internetide 10GB kota yapın da bişii yaptım deyin.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Valla ha türk telekom adam olamaz adsl i bile sırf türk telekoma para vermemek için smıle adsl kullanıyorum türk telekoma yani amerikanlara vereceğim parayı sokağa atarım bin kat daha iyi

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

boş işler bunlar…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

hey müdür bey ya şu sabit ucrete ne diyeceksin bakım ben ev telefonumu internet için kulanıyorum ama yanlışlıkla 2 kere bi yeri aradım diyelim 7 tl sabit ücret iki kere 2 şer daka arma fiyatı 5 tl 3 tl ötv 2.5 kdv bilmem 2 3 tlyide biyerden getirip oldu mu san fatura 20 tl siz bu zihniyet le gidin bakim bu milleti koyunmu zanediyosunuz zaten ttneti kapatım ..telide kapatıcam arkadaşlar tt nin hiç bişeyini kulanmıyalım ltfn

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

sayın telekom yetkilileri artık adsl bağlantımı kapattırıcam yeter ya yediğimiz kazık. bişey demiyoruz diye soktuğunuz kazık acımıyormu sanıyorsunuz çok canımı yaktınız aklı olupta bu dandik adsl yi kullananlara son sözüm kapatın arkadaşlar bakın keyfinize 30ytl oraya vereceğinize gidip o parayla bişeye taksite girin daha iyi.

" Telekom’dan Eleştirilere Yanıt konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telekom’dan Eleştirilere Yanıt ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telekom’dan Eleştirilere Yanıt ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!