Okunma

Ters Işık Fotoğrafçılığı


05 Ocak 2014 Pazar 10:00
Ters Işık Fotoğrafçılığı

Fotoğrafı oluşturan temel kavramlardan birisi ışıktır. Işıksız bir fotoğarf düşünülemediği için bu ışığın kontrolü ve kullanımı da ayrı bir önem kazanıyor.

Ters ışık olarak adlandırılan durum ise ışığın konunun arkasından geldiği durumlarda ortaya çıkar. Doğru kullanıldığında fotoğrafa ayrı bir hava katan bu kavram, yanlış kullanıldığında ise kötü fotoğrafların oluşmasına sebep olur.

Silüet ortaya çıkıyor

Ters ışığın en önemli etkilerinden biri konunun dış hatlarının yanı silüetinin ortaya çıkmasıdır. Bu sayede koyu renkli konular açık renkli bir zeminde çok hoş görüntüler meydana getirir. Özellikle insan, hayvan, bina ya da araç (otomobil ya da motosiklet) ilginç görüntüler oluşmasını sağlayan bu teknik zaman zaman fotoğraf çekenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Ters ışıkta flaş

Bazı durumlarda ise konunun ışığın önünde durması gerekebilir. Ancak bu durumlarda konunun ön yüzü karanlık çıkacaktır. Bunu engellemek için flaş kullanılabilir. Elbette flaş kullanımı flaşın gücü ve etki mesafesi içinde olan konular için geçerlidir. Büyük manzara ya da uzaktaki konularda ters ışık bile olsa flaş bir işe yaramaz.

Özel bir teknik olarak ters ışık fotoğrafçılığı bol bol fotoğraf çekerek geliştirilebilir bir tekniktir. Bu tekniğin detaylarını ve dikkat edilmesi gereken konuları video rehberimizde anlatıyoruz.

:: Ters ışık konusunda bugüne kadar hiç çekim yaptınız mı?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Ters Işık Fotoğrafçılığı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ay ve güneş tutulması gibi bir örnek verseydiniz daha açıklayıcı olurdu (ihg)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı ve video olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nihayet youtube’a geçmeniz doğru karar olmuş. bi de şu siteyi modernleştirip post kısmını genişletseniz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  fotoğrafçılık her zaman ilgimi çekmiş***** videoların devamını bekliyoruz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlardaki kamerayla da bu ters ışık olayını yapabilir miyiz ?
  Birde HDR çekim ile ilgili rehber videosu hazırlanırsa çok iyi olur 🙂

" Ters Işık Fotoğrafçılığı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ters Işık Fotoğrafçılığı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ters Işık Fotoğrafçılığı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "