Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!


04 Ekim 2020 Pazar 23:59
Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!

Tesla, elektrikli otomobil sektöründe liderliğini korurken, şimdiye kadar en çok eleştiri aldığı konulardan biri ise Autopilot modu. Piyasada bulunan bir çok elektrikli araç firmasına bu açıdan örnek olan bu yapay zekalı mod, ne yazık ki sürücüler tarafından kandırılabiliyor. Tesla ise bir yıl önce kullanmaya başladığı Autopilot kamerası ile sürücüyü denetlemeyi planlıyor gibi görünüyor.

Tesla Autopilot kamerası ile kazaları önleyebilir

Tesla, elektrikli otomobil piyasası için lokomotif olmanın dışında, aynı zamanda sürücüsüz otomobil için de önemli bir  adımı yapay zekalı Autopilot moduyla atmıştı. Uzun süredir yapay zekası üzerinde geliştirmeler yapılan bu mod ne yazık ki, sürücüler tarafından aldatılabiliyor.

Son olarak bir sürücünün özel bir tertibat kurup, direksiyonun belli zaman aralıklarıyla direksiyona dokunma korumasını atlattığı görülmüştü. Araç hareket halindeyken uyuyan sürücünün polisler tarafından çevrilmesiyle olay ortaya çıkmıştı.

tesla autopilot, tesla autopilot kamerası, sürücüsüz otomobil, elektrikli otomobil

Tesla bir yıl önce dikiz aynasının üzerine, kaza anlarında sürücü hareketlerini raporlamak için bir kamera yerleştirdi. Uzmanlar Tesla‘nın bu kamerayı sürücünün hareketlerini izlemek için kullanması gerektiğini söylese de, firma uzun süre bu tür bir izleme yapmamak için direndi. Ancak bir hacker, Tesla‘nın sürücü kamerası için güncelleme peşinde olduğunu keşfetti.

Hacker, Tesla’nın araba yazılımını incelerken, dahili kamera tarafından görülen sahnelerin bazı kategorilerde sınıflandırılmaya çalıştığını buldu. Buna göre Tesla, sürücünün gözlerinin açık ya da kapalı olduğunu, kör olup olmadığını, başını uzun süre eğik tutup tutmadığını, telefona ya da sağa sola bakıp bakmadığını takip edecek gibi görünüyor.

Bu güncellemenin henüz ne zaman karşımıza çıkacağı belli değil. Ancak Tesla‘nın kamerasının kişisel gizlilik gibi detaylara ne kadar dikkat edeceği de merak konusu. Siz ne düşünüyorsunuz, Tesla Autopilot kamerası ile sürücüsüz otomobil için sürüş emniyeti sağlanabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlaşıldı çözüm siyah bant😂😂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Neyin gizliliğinden söz ediyorsunuz. Araba giderken telefonla oynayıp,uyuyup başkalarının canını tehlikeye atacaksın bunu önlemeye çalıştıklarında da gizlilik diyorsun. Arabada mı sevişiyorsunuz ne yapıyorsunuz. Yediği her şeyi gittiği her yeri sosyal medyaya atan insan topluluğu gizlilikten söz ediyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugünlerde Teknolojide Gizlilik Diye Bişey Kalmadı İleriki Yıllarda Çok Fena Patlak Verir Dünya Mahkemelerinde Konu Olur Bizden Söylemsi
  Bu Tür Konular İçin Bir Denetleme Yapısı Oluşması Lazım Kimseye Sorulmuyor Bu tür Yenilikler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık dikiz aynasını da bantlanacağız bilgisayar gibi.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık gizlilik de kalmayacak

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  veriler sadece cihazda derler o da yersen

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Neden sadece arabada olsun ki gizlilik tabii ki dışarı çalacak Tesla çalışanlarının yorumlaması lazım

" Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?