Okunma

Tesla üretim hedefine yaklaştı!


17 Haziran 2018 Pazar 10:00
Tesla üretim hedefine yaklaştı!

Tesla üretim hattında yaşadığı sorunlar ile zor günler yaşamaktaydı. Ancak yapılan son hamleler ile Tesla üretim hedefine biraz daha yaklaştı.

Tesla üretim hedefine ulaşabilecek mi?

Model 3 üretim hattında yaşanan sorunlar, bütün bir sene boyunca Tesla’nın başını ağrıttı. Ekonomik olarak da zor duruma düştüğü iddia edilen şirkette, Elon Musk’ın CEO’luk görevi tehlikeye düştü. Ayrıca Elon Musk da yeni bir yönetim planlaması için çoğu beyaz yakalıdan oluşan 3600 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Geçtiğimiz aylarda, üretim hattında yaşanan sorunları gidermek için bir otomasyon şirketi de satın alan Tesla, biraz daha iyi duruma gelmeyi başarmış gibi görünüyor. Şirket, artık günlük 500 adet model 3 üretebiliyor. Yani haftada 3500 adet üretim gerçekleştirilebiliyor. Hatta hattın bazı bölümlerinde günlük üretimin 700’e ulaştığı da belirtiliyor.

Ancak Tesla’nın hedefine ulaşması için biraz daha hızlanması gerekecek. 2017 yılı sonunda haftalık 5000 adet Model 3 üretimi hedeflenmiş ancak yaşanan sorunlar ile bu hedef 6 ay askıya alınmıştı. Yani şirketin 2018 Temmuz ayı için haftada 5000 adet model 3 üretme hedefi bulunuyor. Bunun için Tesla’nın günlük araç üretimini yaklaşık 200-250 adet artırması gerekiyor.

Elon Musk, üretim hatlarında ve boyama bölümünde yaptıkları radikal değişikliklerin, şirketin biraz toparlanmasını sağladığını belirtiyor. Şu an için Tesla’nın üretim hedefine ulaşıp ulaşamayacağını söylemek çok zor. Ancak kalan zaman ve şu ankinin neredeyse yarısı kadar daha araç üretim ihtiyacı, Tesla’yı zor duruma düşürüyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tesla üretim hedefine yaklaştı!”

  1. İsmail dedi ki:

    hedefledikleri değerlere mutlaka ulaşacaklardır.. belki biraz gecikme olabilir ama ulaşacaklarına eminim..

" Tesla üretim hedefine yaklaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla üretim hedefine yaklaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla üretim hedefine yaklaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "