Okunma

Suretler Gerçek mi?


29 Eylül 2009 Salı 06:40
Suretler Gerçek mi?

Başrolünü aksiyonun eskimeyen yüzü Bruce Wills‘in oynadığı çizgi romandan uyarlama Suretler filmi ilginç bir konuya sahip. Alternatif bir zaman diliminde geçen filmde insanlar risklerden uzak bir yaşam için kendilerini Suretler denilen makinelere bağlamışlar. Bu sayede istedikleri tipte, istedikleri vücutta karakterler olabiliyorlar.

Bilgisayarlar yardımıyla bağlandıkları robotlar bir gün içerisinde yapılan her şeyi onlar için yaşıyor. İnsanlar ise, sadece zihin olarak bu cihazların içerisindeler. Onlar sayesinde konuşuyor, görüyor ve Suretler ne yaşıyorsa onu hissediyorlar. Özellikle sakatların bile artık koşmasını sağlayan bu makineler, filmi izleyen herkesi büyüledi.

Birçok kişi de bunun gerçek olmayacak kadar hayal ürünü olduğunu düşünmüştür. Peki ya The Surrogates‘in ilkel prototiplerinin günümüzde var olduğunu söylesek? Bu çılgın gelecek belki de çok uzak değil.

 

Devasa Online Oyunlar, Gerçek Surrogate’ler

Türkçe karşılığı Devasa Çoklu Oyunculu Online Oyunlar ya da bilinen adıyla Massive Multiplayer Online Roleplaying Games, Suretler’le büyük benzerlik gösteriyor. Filmde insanlığın yüzde 98’i bu cihazlara bağlanıyorlar. Günümüzde MMPORG‘lar toplamda 10 milyonu aşkın bir oyuncu kitlesine sahip.

En popüler olan World of Warcraft tek başına 6 milyon kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bu rakamlar belki size yüksek gelmemiş olabilir ama o kadar insan sanal bir dünyada günlük hayatlar yaşıyor.

Filmde insanlar istediği modelde bir Suret dizayn edebiliyordu. Erkekler isterlerse kadın tipli Suretler kullanabiliyordu. Çirkin insanlar, en yakışıklı ve atletik robotlara sahip oluyordu. MMPORG dünyası da bundan pek farklı değil.

Oyuncular, bu yapımlarda istedikleri karakterleri yaratabiliyorlar. Gelişmiş karakter ekranlarında gerçek hayatlarındakinden çok farklı tipler olabiliyorlar. İsterlerse bir yaratık, isterlerse yaşlı bir adam ya da tam tersi genç bir yüz, bunların sınırı yok.

 
Age of Conan en gerçekçi yüz detaylarına sahip

 

Özellikle Age of Conan ve Lord of the Rings Online oyunlarında bulunan gerçekçi yüz modellemeleri, insanların kendini bu işe daha da kaptırmasını sağlıyor. Tıpkı Suretler’de olduğu gibi, makyaj ve takı detayları kullanıcıları oyuna daha da çok bağlıyor.

Erkekler bu oyunlarda, kadın karakter yaratıp tıpkı bir dişiymiş gibi ilgi görebiliyorlar. Hatta erkek oyuncularla flirt bile edebiliyorlar. Surrogates‘de de buna benzer sahneler görüyoruz. Kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için, bu şekilde Suretler’e sahip olanlar vardı.

Robotlar insanlara ölümsüzlük sunuyordu. Her türlü tehlikeye atılıp, hiçbir zaman ölmeyeceğini bilen kullanıcılar böylece istedikleri gibi umursamazca davranabiliyorlardı. Yüksek bir binadan kendini aşağıya atlayabiliyorlar. Ya da yoğun trafiğin arasına fırlayıp arabaların kendilerine çarpmasından hiç zarar görmeden kurtulabiliyorlar.

MMPORG‘larda da bu mantık geçerli. Gerçek hayata en korkak insanlar bile bu tarz oyunlarda birer kahramana dönüşebiliyorlar. Dağlardan ve kulelerden zevk için aşağıya atlıyorlar. Aynı anda onlarca düşmanla savaşıyorlar.

Korkmadan kendilerinin üç dört katı büyüklükte dev yaratıklarla dövüşüyorlar. Hatta ejderha bile öldürebiliyorlar. Ölümsüzlüğün verdiği güvenle oyuncular da istedikleri maceraya atılıyor.

Makineler sayesinde filmdeki insanlar günlük hayatlarını yaşayabiliyorlardı. Hemen her köşe başında bulunan şarj cihazları, Suretlerin sürekli aktif kalmasını sağlıyordu. İnsanlar işlerine gidiyor, hobilerini yapıyor hatta robotlarını kullanıp tatile bile çıkıyordu. Bu sayede sakat yaşlı ve asosyal insanlar bile sosyal hayatın bir parçası olabiliyor.

Online oyunlarda da aynı imkanlar var. Bu sanal dünyada, gün dönümü ve doğa olayları aynen yansıtılıyor. İnsanlar sabahtan başlayıp akşama kadar, görevler yapıyor ya da becerilerini geliştiriyor. Canları sıkılınca oturup bir barda içki içiyorlar. Bir birleriyle sohbet ediyorlar. Gerçek hayatta ciddiye alınmayan insanlar bile orada önemli birisi oluyor. Ayrıca yarattıkları eşyaları satarak para bile kazanıyorlar.

Tüm günlerin bilgisayar başında Online oyunla geçiren insanlar var. Sizce de bu olay Suretler‘in mantığına yakın değil mi? Kullanıcılar MMPORG‘lar sayesinde, tüm dünyadan yeni arkadaşlar kazanıyor hatta onlarla hem oyunda hem de gerçek yaşamda evleniyorlar. İnsanların bu tarz yaşamlara ihtiyacı olduğu sürece The Surrogates filminin sunduğu kurgusal gerçeklik aslında pek de uzak değil gibi görünüyor. En karizmatik ve işlevsel robotu satın almak için şimdiden para biriktirmenizde yarar var.

:: Sizce Suretler gerçek olacak mı?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Suretler Gerçek mi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Günden güne The Surrogates’e benzeyen sanal dünyadaki gidişata çok güzel değinilmiş yazıda, tebrik ederim.
    Şimdilik robotlara sahip değiliz ancak insanlar elindeki grafik olanaklarıyla istediği kişi olup istediğini yapabiliyorlar. Her ne kadar günlük hayattaki işlerini bu yoldan halledemiyor olsalar da yine de çoğu kişi halinden memnun 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    zaten amaerika robot askerleri üretmeye başlamış aslında robotların olması iyi ama ya kontrolden çıkıp insanları yok ederse ne olacak yapay zekalı robotları yapmasınlar bence insanların kontrol debileceği robotlar yapılsın

" Suretler Gerçek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Suretler Gerçek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Suretler Gerçek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "