Okunma

THQ’dan Linux’e Destek Sinyalleri


19 Aralık 2012 Çarşamba 09:11
THQ’dan Linux’e Destek Sinyalleri

Valve‘in Linux tabanlı Steam oyun konsolu üzerinde çalıştığını, sektöre yakın kaynaklardan aldığımız özel haberimizle sizlere aktarmıştık. O haberimizi okumayanlar aşağıdan ulaşabilirler.

Steam’den Linux Tabanlı Oyun Konsolu:

Steam‘in Linux‘e çıkmasının ardından, oyun firmaları da yavaş yavaş Linux’e destek vermeye başlayacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz haftalarda Humble Bundle kampanyasıyla 885.000 alışveriş gerçekleştiren ve 5 milyon Dolardan daha fazla maddi desteği arkasına alan THQ‘nin başkanı Jason Rubin’nin attığı tweet heyecan yarattı.

Oyuncuların THQ’ya MAC ve Linux‘e destek vermeleri için THQ‘ya kesin ve yüksek bir dille mesaj attıklarını görüyoruz. Yapılan Humble Bundle alışverişlerindeki mesajlarda da bu tip dilekler geçiyor.

THQ‘nun Linux başta olmak üzere MAC sistemlerine de destek verme ihtimali oldukça yüksek. Çalışmalara başlayan firma, yeni oyunlarını Linux’e getirebilir.

Windows 8‘in pek tutulmadığını ayrıca kendine has bir marketi olduğu için Microsoft‘un diğer alımları engelleyebileceği korkusu yüzünden firmalar başka işletim sistemlerine bakmaya başladılar bile.

:: Windows’un arkasındaki oyun desteği de biterse, pazar payı bu kadar yüksek olmaya devam eder mi?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “THQ’dan Linux’e Destek Sinyalleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kusura bakmayın ama geçici hevesler. Ha açık kaynak olmasın demiyorum ama Linux’un daha çok yolu var bazı konularda.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar sorun sadece oyunlar değil. Binim için asıl sorun kullandığım yazılımların sadece Windows versiyonlarının olması. Oyunlar zaten linux altında öyle yada böyle çalıştırıla biliyor. Ancak örneğin Simatic, CodeSYS, Autocad ve daha burada yazmadığım pek çok firma bazlı yazılımlar çalışmıyor. Bunlara bir çözüm olsa inanın çok kişi zaten oyunlara aldırmadan linux kullanmaya geçer. Örneğin ben uzun yıllardır (yaklaşık 97’den beri) PC de 2. işletim sistemi olarak daima linux kurdum ve kullandım.

 3. slipknot44 dedi ki:

  linux kullanmayı uzun zamandır istiyorum ancak oyunlar… büyük sıkıntı…

 4. 008taki dedi ki:

  bizde her türlü işletim sistemi var sıkıntı yok open gl daha performanslı çalıştıktan sonra yırtınmanın bir alemi yok illa ki win olsun diye

 5. lokman686868 dedi ki:

  linux yalan oldu ya

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 19.12.2012 17:55 ‘te yorum yazan arkadaş aslında Bill Gates..! Türkçe öğrenmiş de Linux’ü kötülüyor. Komik..! Şaka gibi. Yok yok ya bilgin olacak fikir sunacaksın ya da bilmiyorsan susacaksın; ancak ne yaparsın işte “klavyesi olan yazıyor” devirlerindeyiz..! sonuna kadar Linux, sonuna kadar açık kaynak..!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  androidin başarısı mı desek acaba neyse sonuç olarak ”herkes bir gün linux kullanacak”

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Windows için bedavaya verdikleri (indirdim oynuyorum) metro oyununu linux için çıkartırlarsa ben alırım. Gereken desteği de elimden geldiğince veririm (maddi veya manevi). Şu an sadece oyun için tuttuğum windows’u da silerim o zaman.

  Bu arada linux bir arpa boyu yol gitmedi diyen arkadaş hangi gezegende yaşıyor ?

 9. meilo dedi ki:

  microsoft ve apple linux a destek verenleri para ile susturmuştur kesin özellikler oyun felan geliştiren ş***** kaz gelicek yerden tavuk esirgenmez

 10. SDN Okuru dedi ki:

  20 seneyi geçti Linux şöyle olacak böyle olacak denildi. bir arpa boyu yol alınmadı. bi 20 senede o oyun çıkacak bu çoyun çıktı şimdi arttı artacak derken 20 sene daha geçer. toplamda 40 yılda Linux belki bişi olur. kendinizi kandırmayın.

 11. Rauros dedi ki:

  Aynen aynen gelsinler bekliyoruz merakla

 12. android3 dedi ki:

  inş bakalım linux kullanmak istiyruk

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Çok önemli gelişmeler bunlar aslında insanların open source ürünleri tanımaları ve artık şu microsoftun kullanım oranının ülkemizde %2 lere kadar gerilediği günleri görmek dileğiyle.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi görelim bakalım bizler “yakında Linux dağıtımları şahlanacak” dediğimizde “rüya görüyorsunuz” diyenleri!.. Artık eskisinden kat be kat güçlü, yenilikçi en hızlı gelişen ve ilerleyen bir çekirdek yapısına sahip Linux Kernel’i. Çok şey söylenebilir, çok şeyler anlatılır ancak ben özetle diyeyim ki bu treni kaçırmayın ve tez elden bir Linux dağıtımını(Linux Mint, Ubuntu, Pardus) bilgisayarınıza ikincil işletim sistemi olarak kurun. Virüs yok… Açık yok… Üstelik

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Artık herkes bıktı windows tan yaşasın Linux

 16. sercankd dedi ki:

  Gelsinler gelsinler, openGL in tadına bir kere baksınlar directx i unuturlar sonra

 17. SDN Okuru dedi ki:

  sonuna kadar Linux

 18. SDN Okuru dedi ki:

  sonunda dogru yolu buldular

" THQ’dan Linux’e Destek Sinyalleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere THQ’dan Linux’e Destek Sinyalleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda THQ’dan Linux’e Destek Sinyalleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "