Okunma

Thunderbolt 3’ün Detayları Sızdı!


24 Nisan 2014 Perşembe 05:50
Thunderbolt 3’ün Detayları Sızdı!

Intel’in yüksek hızlı veri aktarımına olanak sağlayan Thunderbolt teknolojisinin üçüncü nesli hakkında bazı teknik detaylar ortaya çıktı. Bir süredir internet gündeminde olan Thunderbolth 3‘ün, önceki nesli Thunderbolt 2‘ye göre 2 kat daha hızlı veri aktarımına olanak sağlayacağı iddia ediliyor. İddiaların kaynağında ise Intel‘den sızan bir slayt yer alıyor.

Yenilenen teknoloji

Thunderbolt 3‘e dair bazı özelliklerin listelendiği slaytta, yeni teknolojinin kod adı olarak Alpine Ridge ismi kullanılıyor. Thunderbolt 2‘de saniyede 20 gigabit olan veri aktarım hızı Thunderbolt 3‘te 40 gigabit’e ulaştığı daverilen bilgiler arasında. Üçüncü nesil PCI-express desteği ile geleceği anlaşılan Thunderbolt 3‘te yüzde 50 daha az güç tüketimi, 100Watt‘a kadar şarjlama desteği, önceki nesillere göre küçülen portlar ve geriye dönük uyumluluk dikkat çeken özellikleri oluşturuyor.

İlk Mac’e mi gelecek?

40Gbps veri aktarım hızı sunan Thunderbolt, bu rakam ile en hızlı USB birimi olan 3.1‘e 4 kat fark atıyor. Yeni özelliklerle güçlenen teknolojinin PC‘lerde ne zaman kullanıma sunulacağına dair henüz bir bilgi yok. Apple‘ın Thunderbolt‘un önceki iki neslini yeni nesil cihazlarına ilk entegre eden üreticilerden olduğunu hatırlatmakta fayda var.

PC ve Mac’e Thunderbolt Networking

:: Thunderbolt 3 sizce yaygınlaşabilir mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Thunderbolt 3’ün Detayları Sızdı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    tamam var da buna harcadığım parayla başka thunderbolt lu cihaz alamadım 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Apple, thunderbolt 3’ü güzelce alır. Bütün Mac’lerine koyar.

" Thunderbolt 3’ün Detayları Sızdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Thunderbolt 3’ün Detayları Sızdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Thunderbolt 3’ün Detayları Sızdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "