Okunma

THY 18 saat uçmayacak!


15 Şubat 2018 Perşembe 18:17
THY 18 saat uçmayacak!

THY ORAT nedeniyle 18 saat boyunca Atatürk Havalimanı’ndan uçmayacak. Kalkan uçaklar Yeni Havalimanı’na iniş yapacak.

Türk Hava Yolları 18 saat, Atlas Global ve Onur Air ise tam 12 saat boyunca uçmayacak. Yeni Havalimanı’na taşınma işlemleri nedeniyle havayolları uçuş yapamayacak.

THY ORAT nedeniyle 18 saat boyunca uçuş yapmayacak

29 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’un Yeni Havalimanı açılışı yapılacak. 29 Ekim tarihinde yapılacak olan açılışın hemen ardından Atatürk Havalimanı’nın kapatılma işlemleri başlayacak.

30 ve 31 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan taşınma işlemlerine ORAT adı veriliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan detaylı ORAT toplantısı sonucunda işlemin detayları açıklandı.

Atlas Global ve Onur Air de 12 boyunca uçuş yapmayacak 

UDH Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal başkanlığında yapılan toplantıyla birlikte yapılan çalışmalar detaylıca anlatıldı.

Taşınma işlemleri, en ince ayrıntısına kadar planlandı. Yapılan planlamalara göre Onur Air ve AtlasGlobal havayolları, 12 saat içerisinde taşınma işlemlerini gerçekleştirecek.

Bu işlemler sırasında Atatürk Havalimanı’ndan hiç uçuş yapılmayacak.

Nasıl taşınacak?

ORAT(Operational Readiness and Airport Transfer), yeni havalimanlarının işletmeye hazırlık ve havalimanı transferlerine verilen isim. Oldukça zorlu bir süreç olan ORAT kapsamında bütün sistemlerin taşınma işlemleri gerçekleştirilecek.

En ince detayına kadar planlanan ORAT işleminin başarıyla gerçekleşmesinin ardından Türk Hava Yolları, Atlas Global ve Onur Air’in yeni merkezi İGA Yeni Havalimanı olacak. Şirketler uçuş ve teknik işlemlerini  İGA üzerinden gerçekleştirecek.

ORAT sırasındaki en büyük sorunlardan birisi ekibin yeni çalışma ortamına ve cihazlara alışması.

Atatürk Havalimanı’nda sadece 5 iniş ve kalkış

Taşınma işlemlerinin ardından Atütürk Havalimanı sadece özel jetler ve kargo uçakları tarafından kullanılacak. Şu an maksimum kapasitede çalışan havalimanı, ORAT sonrasında saatlik 5 iniş ve 5 kalkış ile hizmet verecek.

Şantiyede detaylı ‘taşınma’ toplantısı

THY Türk Hava Yolları

İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesinde İşletmeye Hazırlık ve Havalimanı Transferi (ORAT) toplantısı yapıldı.

Toplantıya başkanlık eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sayın Suat Hayri Aka‘nın açılış konuşmasının ardından Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak konu ile ilgili olarak bir bilgilendirme konuşması yaptı.

Daha sonra IGA Genel Müdürü Kadri Samsunlu İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra İGA Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan bugüne kadar ORAT konusunda yapılanlarla ilgi sunum yaptı. Sunumdan sonra toplantı karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

Toplantıda, UDH Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan BirdalSivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri KESİCİAtatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali ULUTAŞİGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf AkçayoğluDHMİ Yöneticileri,AYGEMKARAYOLLARIMETEOOROLJİTHY, HAVAŞÇELEBİ, METEOROJİ gibi kuruluşların yöneticileri de hazır bulundular.

::Yeni havalimanı projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “THY 18 saat uçmayacak!”

  1. Ertuğrul Kaya dedi ki:

    Atatürk Havayolları degil Havalimanı olacak duzeltmek ne haddime ama gozume çarptı yinede 🙂

" THY 18 saat uçmayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere THY 18 saat uçmayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda THY 18 saat uçmayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "