TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu?


22 Eylül 2020 Salı 00:13
TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu?

TikTok yasağı sonrası ABD Başkanı Trump’ın özel isteğiyle Oracle/ Walmart devreye girmişti. Buna göre TikTok Global adında bir şirket kurulacak ve Oracle bu şirkette pay sahibi olacaktı. TikTok uygulaması sahibi olan ByteDance’ın da bu şirkette önemli bir pay sahibi olması bekleniyordu. Ancak son ortaya çıkan gelişmelere bakılırsa, Trump bu hisse sahipliğine de el atmış görünüyor.

Trump diretti, ByteDance TikTok Global için geri adım attı

Bugün ortaya çıkan ilk bilgiler ByteDance şirketinin ABD operasyonları için kurulacak TikTok Global şirketinde yüzde 80 gibi bir payı olacağı şeklindeydi. Oracle ise yaptığı resmi açıklama ile, anlaşmanın detaylarını paylaştı.

Buna göre Oracle/ Walmart bu yeni kurulacak şirkette yüzde 20 gibi bir paya sahip olacak. Ancak TikTok uygulaması sahibi olan ByteDance’ın bu yeni şirkette payı olmayacağı ortaya çıktı.

Şirkette Oracle dışında uluslararası başka şirketlerin de yer alması bekleniyor. Ancak bu şirketlerin ve konsorsiyumların kim olduğu ve payları ortaya çıkmış değil. Bu hisse devri Trump’ın yaptığı açıklamaya bağlanıyor. Buna göre ABD Başkanı, yasağın kalkması için Çinli şirketin tam anlamıyla hisselerini devretmesi gerektiğini açıkça dile getirdi.

tiktok uygulaması, tiktok global, oracle, tiktok yasağı, bytedance

Oracle’ın yaptığı açıklama ise şu şekilde : “TikTok Global’in kurulmasıyla birlikte Oracle / Walmart yatırımlarını yapacak ve TikTok Global hisseleri sahiplerine dağıtılacak, Amerikalılar çoğunluk olacak ve ByteDance TikTok Global‘de hiçbir mülkiyete sahip olmayacak”

Tüm dünyada yeni bir akım başlatan TikTok uygulaması, kişisel verileri paylaştığına dair açık kanıtların ortaya çıkmasıyla önce büyük pazara sahip olduğu Hindistan’da yasaklanmıştı. ABD ise bu kanıtlara dayanarak hem TikTok hem de WeChat uygulaması dahil birçok Çin menşeli uygulamaya yasaklar getirmeye başlamıştı. Son olarak ise ABD iki uygulamanın da ABD’de indirilmesini yasakladı.

Yeni kurulan TikTok Global sonrası, uygulamanın ABD yasağı sona erecek gibi görünüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, TikTok ve diğer Çin menşeli uygulamalar ABD’nin iddia ettiği gibi gerçekten güvenilmez mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İşine yaramayacak veriyi kimse saklamaz. Tüm sosyal medya şirketleri verilerimizi (kâr amaçlı) saklıyor, satıyor ve çoğunlukla aleyhimize kullanılıyor. Aleyhe kullanılmasa bile paylaşması trumpa göre bile açıkça suç. Trump tüm sirketleri kapatmalı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben ne Amerika’ya ne de Çin’e güvenirim. Doğrusunu söylemek gerekirse bütün uygulamalar bilgilerimizi çalıyor hiçbir ülke masum değil. Ben çinin yerinde olsam böyle yaptıkları için uygulamayı amerikada yasaklardım.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Uygulamaya girdigim zaman onceki kopyaladigim seyi uygulamanin veritabanina yapistiriyor:) uygulamanizi duzeltmenizi tavsiye ederim sayin sdn

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Net güvenilmez !!!

" TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?