TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu?


22 Eylül 2020 Salı 00:13
TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu?

TikTok yasağı sonrası ABD Başkanı Trump’ın özel isteğiyle Oracle/ Walmart devreye girmişti. Buna göre TikTok Global adında bir şirket kurulacak ve Oracle bu şirkette pay sahibi olacaktı. TikTok uygulaması sahibi olan ByteDance’ın da bu şirkette önemli bir pay sahibi olması bekleniyordu. Ancak son ortaya çıkan gelişmelere bakılırsa, Trump bu hisse sahipliğine de el atmış görünüyor.

Trump diretti, ByteDance TikTok Global için geri adım attı

Bugün ortaya çıkan ilk bilgiler ByteDance şirketinin ABD operasyonları için kurulacak TikTok Global şirketinde yüzde 80 gibi bir payı olacağı şeklindeydi. Oracle ise yaptığı resmi açıklama ile, anlaşmanın detaylarını paylaştı.

Buna göre Oracle/ Walmart bu yeni kurulacak şirkette yüzde 20 gibi bir paya sahip olacak. Ancak TikTok uygulaması sahibi olan ByteDance’ın bu yeni şirkette payı olmayacağı ortaya çıktı.

Şirkette Oracle dışında uluslararası başka şirketlerin de yer alması bekleniyor. Ancak bu şirketlerin ve konsorsiyumların kim olduğu ve payları ortaya çıkmış değil. Bu hisse devri Trump’ın yaptığı açıklamaya bağlanıyor. Buna göre ABD Başkanı, yasağın kalkması için Çinli şirketin tam anlamıyla hisselerini devretmesi gerektiğini açıkça dile getirdi.

tiktok uygulaması, tiktok global, oracle, tiktok yasağı, bytedance

Oracle’ın yaptığı açıklama ise şu şekilde : “TikTok Global’in kurulmasıyla birlikte Oracle / Walmart yatırımlarını yapacak ve TikTok Global hisseleri sahiplerine dağıtılacak, Amerikalılar çoğunluk olacak ve ByteDance TikTok Global‘de hiçbir mülkiyete sahip olmayacak”

Tüm dünyada yeni bir akım başlatan TikTok uygulaması, kişisel verileri paylaştığına dair açık kanıtların ortaya çıkmasıyla önce büyük pazara sahip olduğu Hindistan’da yasaklanmıştı. ABD ise bu kanıtlara dayanarak hem TikTok hem de WeChat uygulaması dahil birçok Çin menşeli uygulamaya yasaklar getirmeye başlamıştı. Son olarak ise ABD iki uygulamanın da ABD’de indirilmesini yasakladı.

Yeni kurulan TikTok Global sonrası, uygulamanın ABD yasağı sona erecek gibi görünüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, TikTok ve diğer Çin menşeli uygulamalar ABD’nin iddia ettiği gibi gerçekten güvenilmez mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Net güvenilmez !!!

A
A
4 ay önce

Uygulamaya girdigim zaman onceki kopyaladigim seyi uygulamanin veritabanina yapistiriyor:) uygulamanizi duzeltmenizi tavsiye ederim sayin sdn

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Ben ne Amerika’ya ne de Çin’e güvenirim. Doğrusunu söylemek gerekirse bütün uygulamalar bilgilerimizi çalıyor hiçbir ülke masum değil. Ben çinin yerinde olsam böyle yaptıkları için uygulamayı amerikada yasaklardım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

İşine yaramayacak veriyi kimse saklamaz. Tüm sosyal medya şirketleri verilerimizi (kâr amaçlı) saklıyor, satıyor ve çoğunlukla aleyhimize kullanılıyor. Aleyhe kullanılmasa bile paylaşması trumpa göre bile açıkça suç. Trump tüm sirketleri kapatmalı.

" TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok Global Oracle’da! ByteDance’a ne oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti