Okunma

TikTok kullanıcılarına sansür iddiası!


10 Ekim 2019 Perşembe 10:27
TikTok kullanıcılarına sansür iddiası!

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticari gerilim, teknoloji dünyasının da olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Artık hemen herkesin bildiği gibi Huawei bu durumdan etkilenen en güçlü Çinli teknoloji devi. Şimdi de gözler TikTok’a çevrildi. TikTok kullanıcılara sansür uyguluyor iddiaları kafaları karıştırdı. TikTok sansür iddiası bu kez bir senatörden geldi.

TikTok kullanıcılara sansür uyguluyor mu?

TikTok’un sahibi olduğu ByteDance ile ilgili ilginç bir iddia gündeme geldi. Söylenenlere göre şirket, Amerikalı kullanıcılar tarafından Çin’e karşı yapılan eleştirileri sansürlüyor. Bu durum, ABD ile yeni bir yasal sorunun başlangıcı olabilir.

TikTok kullanıcılara sansür uyguluyor iddiası üzerine  Senatör Marco Rubio, Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’e konunun ele alınmasını talep eden bir mektup gönderdi. Rubio mektubunda, uygulama tarafından ifade özgürlüğünün engellendiği sözlerine yer verdi. Ayrıca mektupta, TikTok‘un Çin hükümetinin politikalarını onurlandırırken, ABD’yi engellediği de belirtildi. Rubio TikTok tarafından 2017′deki Musical.ly’nin satın alımını soruşturmasını talep etti.

TikTok sansür iddiaları arasında TikTok moderatörlerinin bazı özel konulara değinilmesini istediği talepleri de yer alıyor. Bunlar arasında Tibet’in bağımsızlık mücadelesi ve Tiananmen Meydanı katliamı gibi olaylar yer alıyor.

Konuyla ilgili TikTok sözcüsü de Reuters‘a bir açıklama yaptı. Çin hükümetinin sansür talebi olmadığını söyleyen sözcü, “Amerikalıların bilgileri ABD’de saklanıyor” dedi. Bu yüzden Çin’in bu konuda bir yetkisi olamayacağı söylendi. Sansür isteyen Çinli vatandaşlar TikTok yerine, Çin sansürüne tabi olan Douyin isimli uygulamayı kullanıyor.

ABD, kısa süre önce Çin’in Müslüman azınlıklara baskı uygulamasına yardım eden 8 Çinli teknoloji şirketini Varlık Listesi’ne eklemişti.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “TikTok kullanıcılarına sansür iddiası!”

 1. Erdem dedi ki:

  Senatörde sapık çıktı :):)

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tiktok sayesinde Küçük kız çocukları hedef olmaya başlıyor. Pedofili olanlar buraları sık takip ediyor (pedofili: ergenliğe girmemiş veya yeni girmiş çocuklara ilgi duyan sapık demek)

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Başörtü takip dans eden tipler var sadece.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yabancı yatırımcıyı kaçırıyorlar. Kesin şeriatcilar yapmıştır. Demokrasi ye yakışmamış. Bir kaç klişe slogan daha vardı, hatırlayınca yazarım

 5. Ali dedi ki:

  Bu uygulama kapanırsa düşük ıq lar isyan çıkartır

 6. Anonim dedi ki:

  Destekliyoruz, mümkünse uygulama komple sansürlenmeli

" TikTok kullanıcılarına sansür iddiası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok kullanıcılarına sansür iddiası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok kullanıcılarına sansür iddiası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "