TikTok yasakla ilgili son kozunu oynadı


24 Eylül 2020 Perşembe 15:30
TikTok yasakla ilgili son kozunu oynadı

Sosyal medya uygulaması TikTok, Trump hükumetinin engelleme hamlelerine karşı mahkeme yoluyla bir tedbir talebinde bulundu. Tedbir, 27 Eylül’e kadar Çin dışı bir firmaya satışı gerçekleşmezse Amerika operasyonları engellenecek olan uygulamanın Apple ve Google mağazalarından kaldırılmasını önlemek üzere alınıyor.

TikTok mahkeme kararıyla yasağı durdurmaya çalışıyor

Trump hükumeti, Çinli WeChat ve TikTok için ulusal güvenliği tehdit ettikleri gerekçesiyle geçtiğimiz aylarda kararnameler yayınlamış, iki firmanın da Çin dışında bir kuruluşa satılmaması halinde yasaklanacağını duyurmuştu. Söz konusu talep için 27 Eylül son tarih olarak belirlenirken, TikTok tarafından yürütmeyi durdurmak için karşı bir hamle geldi.

tiktok-mahkeme-yoluna-basvurdu

The Verge’nin haberine göre firma, Columbia bölge mahkemesine yaptığı başvuruda, yasağın ifade özgürlüğüne darbe vuracağını savundu. Böylelikle de uygulamanın Google ve Apple mağazalarından kaldırılmasına yönelik kararı engelleyecek bir karar atılmış oldu. Ayrıca söz konusu talebin TikTok’u ByteDance bünyesinden ayırmaya yönelik bir bir girişime hitap ettiğinin altı çizilirken, uygulamanın Pekin’e veri sağladığı iddiaları da bir kez daha reddedildi.

Başkan Trump, başlangıçta ByteDance’ın TikTok’u elinden çıkarması için 15 Eylül’e kadar süre vermişti. Ardından da hem Apple hem de Google’a 20 Eylül tarihine kadar uygulamayı yasaklama emri getirmişti. Ancak Trump, Oracle ile imzalanan geçici anlaşmanın sonrasında süreyi uzatma kararı almıştı.

Öte yandan ByteDance’ın TikTok’un kontrolünü başka bir şirkete verip vermeyeceği henüz belli değil. Zira Çin hükumeti geçtiğimiz günlerde TikTok’un başka bir firmanın eline geçmesindense tamamen ortadan kalkmasını istediğine yönelik açıklamalar yapmıştı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “TikTok yasakla ilgili son kozunu oynadı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki abd yazılımları çok güvenlide

" TikTok yasakla ilgili son kozunu oynadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok yasakla ilgili son kozunu oynadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok yasakla ilgili son kozunu oynadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)