TikTok yasağa karşı biraz daha zaman kazandı


26 Kasım 2020 Perşembe 14:30
TikTok yasağa karşı biraz daha zaman kazandı

Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok, Amerikan hükumeti ile olan sorunlarından kurtulmak ve haklarını devretmek için biraz daha zaman kazandı. Geçtiğimiz Çarşamba günü TikTok’un ana şirketi ByteDance, ABD operasyonlarını federal yargıdan ek süre aldı. Washington yönetimi buna karşı çıkıp meseleyi kökten çözmek istese de yargı buna engel oldu.

TikTok Trump’ın yasağına karşı süreyi uzattı

Başkan Donald Trump, Çin merkezli ByteDance’ın ABD operasyonlarını en geç Kasım’a kadar satmasını emreden bir kararı  Ağustos ayında imzalamıştı. TikTok ise 12 Kasım’da ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’nden bir uzatma talep etti. Komite ise bu talebi kabul ederek şirketin operasyonlarını devir etmesi için yeni tarihi 4 Aralık olarak belirledi.

TikTok yılmıyor! Yasağa karşı ek süre kazandılar

Cnet’in haberine göre devir için daha önce yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile bir ön anlaşma yapan ByteDance, meseleyi resmen sonuçlandırmamış ve resmi bir açıklama yapmamıştı. Zira şirketlerinin TikTok üzerinde sahip olacağı kontrol miktarı ve düzenlemenin ulusal güvenlik endişelerini kırıp kırmayacağına yönelik bazı kafa karışıklıkları bulunuyor. 

TikTok’un Trump yönetimiyle karşılaştığı tek tehdit ise zorunlu satış değil. Washington TikTok’un topladığı verilerin Çin Komünist Partisinin eline geçeceği ve  Amerikalıların kişisel ve tescilli bilgilerine erişmesine izin verebileceği iddialarını ortaya atmıştı. Bunun ardından da ByteDance ile ABD’deki herhangi bir şirketin iş yapmasını engellemek için Ticaret Departmanı tarafından uygulanacak başka bir yürütme emri yayınlamıştı. Ancak Washington ve Pennsylvania’daki federal yargıçlar söz konusu yasağı engelledi.

Öte yandan ByteDance da Trump yönetiminin TikTok’a yönelttiği iddialar ve endişeleri gidermek için önerdikleri çözümler hakkında kendilerine herhangi bir geri bildirimde bulunulmadığını ifade etti.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" TikTok yasağa karşı biraz daha zaman kazandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok yasağa karşı biraz daha zaman kazandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok yasağa karşı biraz daha zaman kazandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!