TikTok tasarımı Instagram gibi olacak


04 Şubat 2020 Salı 13:15
TikTok tasarımı Instagram gibi olacak

TikTok yenilenen tasarımıyla Instagram benzeri bir görüntüye kavuşuyor. Yeni tasarımı onaylayan resmi kaynaklar, yakın zaman içinde diğer kullanıcılara da ulaşacağını söylüyor. Birçok platform bir diğerinin popüler özelliğini kopyalamasıyla karşımıza çıkıyor. Şimdi ise TikTok Instagram’ı kopyalıyor. Yıllar önce Instagram kopyalayan taraftayken, işler değişti.

TikTok Instagram’ı kopyalıyor işler tersine dönüyor

Bildiğiniz gibi Instagram günlük aktif 500 milyonluk kullanıcı sayısına sahip, muazzam rakamlara ulaşan platform, yakın zaman önce açıklanan rakamlara göre düşüş trendine girdi. Facebook’a bağlı olan popüler içerik paylaşma platformu Instagram, hikayeler özelliğini bir diğer popüler bir platform olan Snapchat’ten kopyalamıştı. Bu konuda çok eleştiri alsa da Instagram Hikayeler ile kullanıcı sayısını artırmayı başardı. Fakat şimdi yeni bir ‘’kopyalama’’ durumu söz konusu.

Dünyada ve ülkemizde genellikle gençler arasında daha popüler olan TikTok ise Instagram’ın tıpkı eskiden Snapchat’tan kopyalama yapması gibi tasarım özelliğini bünyesine katıyor. Turnusol kağıdı kullanılmışçasına benzeyen tasarım ilk olarak New York Times muhabiri Taylor Lorenz tarafından tespit edildi. Bundan sonra TikTok’tan gelen resmi bir açıklama ile resmen bu tasarım onaylandı.

Tasarıma gelecek olursak, zaten bildiğiniz Instagram düzeninde bir giriş karşılıyor. Profilin fotoğrafı sol tarafta yer alırken, alt kısımda gönderi sayısı, takipçi ve takip edilen kişilerin sayısının yan yana dizildiğini  görülüyoruz. Gönderilerin dizilimi noktasında eskiye bağlı kalan şirketin, genel anlamda bu tasarım ile Instagram’a göz kırptığını görüyoruz. Bunun dışında son kullanıcıya ulaşması noktasında net bir tarih bulunmuyor olsa da bu özelliğin test edildiğini ve bazı kullanıcılar tarafından da kullanımda olduğunu belirtelim.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" TikTok tasarımı Instagram gibi olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok tasarımı Instagram gibi olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok tasarımı Instagram gibi olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!