TikTok yanıltıcı videoları ‘frenleyecek’


04 Şubat 2021 Perşembe 10:15
ABONE OL
TikTok yanıltıcı videoları ‘frenleyecek’

Türkiye ve Dünya’da geniş kullanım kitlesine sahip olan TikTok, yanıltıcı videolar için adım attı. Platform, söz konusu videoların hızla yayılmasını önleyerek yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçilecek. Böylelikle sosyal medya üzerinden doğru olmayan bilgilerin geniş kitlelere ulaşmasının önüne geçilecek.

TikTok’ta yer alan içerikler birçok kez gündem olmuştu. Türkiye’de de bir kullanıcının süt banyosu yapması ve bir diğer kullanıcının paketlenecek olan dönerle yaptığı hareketler infiale neden olmuştu. Her ne kadar bu özellik bu tür videoları kapsamasa da platform üzerinde yer alan videoların olağandışı içeriklere konu olabildiği biliniyor.

TikTok yanıltıcı videolar için ‘yavaşlatma’ uygulayacak

Sosyal medyada yayılan yanıltıcı içerikler internet dünyasının en büyük zararlarından biri olarak görülüyor. Yanlış bilgiler nedeniyle korku ve endişeye sürüklenen insanlar, sağlık ve hayatın geneli için paylaşılan yanlış bilgiler nedeniyle kullanıcılar büyük olumsuzluk yaşıyor. Ancak TikTok bu tür videolara işaret ekleyerek paylaşım yapılmak istendiğinde uyarı mesajı çıkarmaya hazırlanıyor.

Daha önce de sağlık için risk oluşturabilecek hareketler için de uyarı mesajı gelmişti. Bu uyarı TikTok tarafından yanıltıcı videolar için de getirilmiş oldu. Bağımsız kuruluşlar tarafından bazı videoların doğruluğu için onay alınsa da onaysız kalan videolar için bu özelliğin kullanılacağı belirtildi. Söz konusu videoyu paylaşan kişilerin paylaşmadan önce açılır bir pencere ile uyarılacağı aktarıldı. Bununla birlikte videonun doğrulanamamasıyla birlikte videoyu paylaşan kullanıcıya da uyarı eklemesinin yapıldığına dair bilgi verileceği kaydedildi.

tiktok yanıltıcı videolar

Özellikle COVID-19 salgını hakkında yanlış bilgilerin yayılması, yeni özelliğin gelmesine önayak oldu. Çünkü TikTok gibi geniş kullanıma sahip olan uygulamalara, COVID-19 hakkında paylaşılan yanlış bilgiler nedeniyle inceleme çağrısı yapılacağı iddialar arasında.

Yeni özelliğin test edildiğini de aktaran TikTok, videoların paylaşım oranının yüzde 24, beğenmelerin ise yüzde 7 azaldığı açıkladı. Özelliğin ilk olarak ABD ve Kanada’da kullanıma alınacağı aktarıldı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" TikTok yanıltıcı videoları ‘frenleyecek’ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok yanıltıcı videoları ‘frenleyecek’ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok yanıltıcı videoları ‘frenleyecek’ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık!
  2. 2 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  3. 3 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  4. 4 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  5. 5 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  6. 6 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  8. 8 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik! Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik!
  10. 10 Ne olacak bu ekran kartlarının hali? Ne olacak bu ekran kartlarının hali?