Tim Cook, Apple çalışanlarına e-posta gönderdi


11 Ekim 2019 Cuma 09:10
Tim Cook, Apple çalışanlarına e-posta gönderdi

ABD ve Çin arasında ciddi bir gelirim yaşanmaya devam ederken Apple, Çin’den gelen bir talebi kabul ederek eleştirilerin odağına oturdu. Talebin kabul edilmesi sonucunda HKmap.live isimli uygulaması App Store‘dan kaldırıldı.

Hong Kong’daki suçluların Çin başta olmak üzere ülkelere iadesini kolaylaştıran yasanın meclise sunulması ile başlayan protestolar her geçen gün artıyor. Çin’de protestocuların polislerin yerini işaretlemek için kullandığı HKmap.live isimli harita uygulamasının kaldırılması konusunda Apple’a ciddi bir baskı yaptı.

Tim Cook HKMaps uygulamasının kaldırılmasını savundu

Çin’in bu talebi kabul edildikten sonra kısa süre sonra Apple CEO’su Tim Cook tarafından şirket çalışanlarına yaşananları özetleyen bir e-posta gönderildi. Cook yayınladığı mesajda uygulamayı kaldırmanın doğru bir karar olduğunu savundu.

Tim Cook HKMaps uygulamasının kaldırılmasını savundu

Kaldırılan uygulamanın kamu güvenliğini tehlikeye attığını belirten Cook’un Apple çalışanlarına e-posta ile yaptığı açıklamanın özeti şu şekilde;

Takım,

HKmap.live adlı bir uygulamayı App Store’dan kaldırma kararı aldığımızı muhtemelen duydunuz. Bu kararları almak hiçbir zaman kolay olmuyor ve kamuoyunun gergin olduğu durumlarda bu konuları tartışmak oldukça zor. Yaptığınız işe büyük saygı duyarak, bu kararı verme şeklimizi paylaşmak istiyorum.

Teknolojini iyi yada kötü amaçlar için kullanılabileceği bir sır değil. Söz konusu uygulama polis kontrol noktaları, protesto noktaları ve diğer bölgelerin harita üzerinde gösterilmesine izin verdi. Bu ilk bakışta iyi görünüyor.

Ancak, Hong Kong Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosu’ndan ve Hong Kong’daki kullanıcılardan gelen bilgiler, son birkaç gündür uygulamanın sağladığı bilgilerin bireysel memurlara şiddet uygulamak, bireyleri ve mülkleri mağdur etmek gibi kötü niyetli amaçlara hizmet ettiğini doğruladı.

Bu durum uygulamayı Hong Kong yasaları ile uyumsuz hale getirirken, benzer şekilde App Store yönergelerimizi açıkça ihlal ediyor. App Store’u her kullanıcı için güvenli olması için geliştirdik.

Bunu korumak bizim için oldukça büyük bir sorumluluk. Yaptığımız incelemeler sonucunda bu uygulamayı kaldırarak kullanıcılarımızı koruduğumuza inanıyoruz.

Tim

Tim Cook’un Apple çalışanlarına e-posta ile yaptığı açıklama hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Tim Cook, Apple çalışanlarına e-posta gönderdi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Cok ciddi bir gelirim hemde 😀

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğru bir karar 👏🏻👏🏻👏🏻

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam saygı duymuş tebrik ediyorum

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kapital sahibi, elbette ki kapitalizmi savunacak 😉

" Tim Cook, Apple çalışanlarına e-posta gönderdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tim Cook, Apple çalışanlarına e-posta gönderdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tim Cook, Apple çalışanlarına e-posta gönderdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi