Toshiba, 20 milyar dolarlık teklif aldı!


07 Nisan 2021 Çarşamba 17:16
ABONE OL
Toshiba, 20 milyar dolarlık teklif aldı!

Japon teknoloji şirketi Toshiba,  büyük bir İngiliz özel sermaye fonundan yaklaşık 20 milyar $ (14.5 milyar £) değerinde satın alma teklifi aldı. İngiltere merkezli CVC Capital Partners’ın teklifinin ardından Tokyo Borsası’nda Toshiba işlemleri geçici olarak durduruldu. Asya pazarında oldukça ciddi alımlar yapan CVC, yaklaşık 75 milyar dolar değerinde bir firma.

Japonya merkezli holding, son yıllarda sahte hesaplar ve ABD nükleer birimiyle bağlantılı büyük kayıplar da dahil olmak üzere bir dizi skandalın merkezinde yer aldı. Büyük kayıplarını telafi etmek amacı ile ciddi kâr sağlayan çip sektöründen çekilmek durumunda kaldı ve fabrikalarını sattı.

Toshiba kapatılma yolundaydı

Dizüstü bilgisayar sektöründe pek çok ilke imza atan ve pazarın en güçlüleri ile beraber anılan Toshiba, geçtiğimiz yıllarda dizüstü bilgisayar üretimini de durdurmuştu. CVC anlaşması ile tüm bu olumsuzlukların tersine dönmesi bekleniyor.

Japonya‘nın son dönemlerde büyük teknoloji şirketlerini büyültemediği, aksine bir çoğunun küçülme ve kapanma gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı ortada. Toshiba’nın CEO’su ve başkanı Nobuaki Kurumatani bugün yeni işvereni CVC Capital Partners’ın teklifini doğruladı ve “bunu bir yönetim kurulu toplantısında tartışacağız” dedi.

Toshiba, ev elektroniğinden nükleer santrallere kadar uzanan Japonya’nın en eski ve en büyük şirketlerinden biridir. Fakat geçtiğimiz yıllarda çok ciddi skandallara da imza attı. Bunlardan bir tanesi şirketin altı yıldır kârını abarttığını itiraf ettiği 2015’teki muhasebe skandalıdır. Bu itiraf ile beraber Japonya’nın kurumsal dünyası şok olmuş ve Toshiba’ya olan güvenleri sarsılmıştı.

Şirket iflasın eşiğindeydi ve Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkarılmamak için çeşitli mücevher işlerini satmak zorunda kaldı. Toshiba, daha fazla şeffaflık ve daha iyi yönetim için büyük denizaşırı hissedarların baskısı altında kaldı ve sonuç olarak CVC Capital Partners’ın teklifini değerlendirmek durumunda kaldı.

CVC; Japonya’da büyümek istiyor, işler istenilen yönde giderse Toshiba‘nın yenilenebilir enerjiye ve ayrıca diğer temel işlere odaklanmasına olanak tanıyacak.

CVC Capital Partners’ın bünyesine girdikten sonra Toshiba açısından işlerin toparlanacağı ön görülüyor. Asya borsasında tekrar işleme alınan hisseleri şimdiden yüzde 1.4 oranında değerlendi.
yazarSüleyman Kelle

2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji konusunda içerik yazarlığı yapmakta. SDN çatısı altında sahip olduğu yazarlık tutkusunu sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 gün önce

Hani ölmüştün toşi?

Bülent
Bülent
2 gün önce

diriltmişler işte..

" Toshiba, 20 milyar dolarlık teklif aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toshiba, 20 milyar dolarlık teklif aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toshiba, 20 milyar dolarlık teklif aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!