Total War Arena nasıl bir oyun?


08 Mart 2017 Çarşamba 19:00
Total War Arena nasıl bir oyun?

Strateji oyunları geçen yıllarla beraber etkilerini tamamen kaybetmiş gibi görünse de, Total War oyunları mekanikleri ve sadık hayran kitleleriyle ön planda kalmaya devam ediyor. Bu demek değil ki her şey yolunda giderken yeni şeyler denenmesin. İşte Total War Arena ile ilk kez bu dev macerayı PC’lerde Free to Play olarak deneme şansına sahip oluyoruz.

Wargaming ve Creative Assembly işbirliğiyle bizlere sunulan Total War Arena, iki şirketin farklı alanlardaki tecrübelerini bir araya getiriyor. Uzun yıllardır F2P pazarına başarılı oyunlar sunan Wargaming ve Total War oyunlarının ana geliştiricisi Creative Assembly ortaya gerçekten de eğlenceli bir iş çıkartmışlar.

Oyunda, kapsamlı ve çeşitli savaş üniteleri arasından üç tane seçiyor ve 10vs10/30vs30 savaşlara katılıyorsunuz. Ama böylesine ölçekte savaşlara başlamadan önce yapmanız gereken bazı şeyler var.

Savaş öncesi Kumandan seçmek önemli

Oyunda toplamda 10 kumandan olsa da ilk başta elbette bunların hepsine erişiminiz olmuyor. Oyunda ilerleyerek farklı özellikleri sizlere sağlayan savaş liderlerinizi ordunuza kazandırabiliyorsunuz. Başlangıç içinse size 3 farklı kumandan arasından seçim şansı sunuluyor. Bu kumandanlar Romalılar, Yunanlar ve Barbarlar olarak 3’e ayrılıyor.

Neden kumandanı en başta anlattık diye sorarsanız, cevabımız şu şekilde olacaktır. Çünkü oyunda seçtiğiniz her bir kumandanın eşsiz yetenekleri bulunuyor. Her biri sizin ordunuzu kendi özelliklerine göre etkiliyorlar. Böylece oynanış stilinize en uygun kumandanı seçmek hayati önem taşıyor.

Her kumandanın üç farklı yeteneği bulunsa da, bu özelliklerin hepsine en başta erişimimiz bulunmuyor. Diğer yetenekleri açmak için bu karakterlere seviye atlatmalı ve savaş alanındaki etkilerini maksimum seviyeye ulaştırmalısınız.

Arena’da diğer oyunlardan da alışık olduğumuz bir Tier (Seviye) sistemi yer alıyor. Tier atlamak sizin en büyük amacınız oluyor. Kumandanların kapasitesi artarken, onların idam edilme ve savaş alanında öldürülme ihtimalleri azalıyor. Ayrıca savaş alanında bulunan birlikleriniz çok daha çeşitli savaş taktiklerine ulaşabiliyorlar.

Bu neden önemli? Çünkü savaş alanında değişken taktikler ve varyasyonlara uyum sağlamak kazanmanıza direkt olarak etki ediyor. Tier 1 seviyesindeki birlik sadece bir varyasyon gerçekleştirebilirken, Tier 5’e yükseldiğinde 8 farklı opsiyona sahip oluyor.

Total War Arena taktikleri

Burada doğru kumandan ve doğru ordu seçimleri yapmanız önem kazanıyor. Onca seviye atladıktan sonra kullandığınız birlikleri değiştirmek elbette çok zor olacaktır. Romalılar ağır kara birlikleriyle savaş alanlarında terör estirirken, Barbarlar yüksek hasar ama dayanıksız birimleriyle göze çarpıyor. Yani, sizin oynanış yapınız hem ordu hem de kumandanla uyumlu olmalı.

Kendi kumandanınızı ve birliklerinizi seçtikten sonra eğlence başlıyor. İsterseniz tek başınıza, isterseniz de 3 arkadaşınızı daha yanınıza alarak oyuna girebilirsiniz. Elbette bu noktada arkadaşlarınızla aynı bölge içinde olduğunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Gidip, biriniz Avrupa, biriniz Asya sunucusunu seçtiyse, beraber oyun oynamanız pek de mümkün değil.

Oynanış normal Total War oyunlarına inanılmaz benzese de burada birliğinizi başarıya götürmenin anahtarı takım oyunundan geçiyor. Haritanın avantajlarını kullanmalı, mümkünse tüm arkadaşlarınız doğru birlikler ve kumandanlarla savaş alanına çıkmalı.

Örnek olarak; Dayanıksız ama şok saldırılarda oldukça iyi olan Barbar birlikleri ormanda saklanmalı. Yunan birlikleri koruma ve gözcülük için beklemeli ve Roma birlikleriyse savaşın ana direnç noktasını oluşturmalı. Düşman Roma birliklerine uğraşırken ormandan fırlayıp gelen Barbar birlikleri karşı tarafı bir anda şaşırtacak ve tüm düzeni bozacaktır.

Elbette bizim verdiğimiz sadece bir örnek. Siz ve arkadaşlarınız sağladığınız uyumla yüzlerce taktiği uygulayarak savaş alanlarında başarıya ulaşabilirsiniz. Zaten Total War ruhunu oluk oluk hissetiğiniz oynanışıyla tüm taktikleriniz anlam kazanıyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Total War Arena nasıl bir oyun? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Total War Arena nasıl bir oyun? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Total War Arena nasıl bir oyun? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)