Okunma

Touch ID MacBook’a Geliyor!


17 Şubat 2015 Salı 21:30
Touch ID MacBook’a Geliyor!

Apple’ın ilk olarak iPhone 5S modelinde yer verdiği ve daha sonra sırasıyla iPhone 6, iPhone 6 Plus ve bu sene tanıtılan iPad modelleri iPad Air 2 ile iPad mini 3‘de kullandığı parmak izi okuyucusu Touch ID, apple.club.tw sitesinin iddiasına göre yakında MacBook’larda da karşımıza çıkacak.

iOS kullanıcılarının telefon tuş kilidini açma, iTunes ve App Store üzerinde uygulama satın alma ve uygulamaların kilidini açma gibi işlevlerde kullanabildiği parmak izi okuyucusu Touch ID, ayrıca şu an sadece ABD‘de kullanımda olan Apple Pay‘de de kritik öneme sahip.

15-02/17/apple_home_button_touch_id.jpg

Apple Pay kullanıcılarının sadece parmaklarını ana ekran tuşuna değdirerek ödeme yapabilmelerini sağlayan Touch ID, aslına bakacak olursanız mevcut birçok temassız ödeme teknolojisinden daha verimli çalışıyor diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl da iPad Air 2 Touch ID ve Apple’ın bu tablette kullandığı A8X işlemcilerinin fotoğraflarını paylaşarak dikkat çeken sitenin verdiği bilgilere göre ise Touch ID bu yıl içinde MacBook ailesine de geçiş yapacak.

Sitenin iddiasına göre, bu sene tanıtılacak olan 12 inç Retina MacBook Air ve gelecek nesil MacBook Pro modelinde yer alacak Touch ID, mevcut trackpadin üzerinde konumlanacak.

15-02/17/16044022249_da20c04d9e_b.jpg

Bu sayede hem kullanıcılarına çeşitli platformda aynı deneyimi sunmayı hem de Apple Pay pazarına hareket getirmeyi hedefleyeceği iddia edilen Apple’ın bu hamleyi gerçekleştireceği konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor ancak şirketin geçmişine baktığımızda çok olası bir hamle diyebiliriz.

Standart parmak izi okuyucusuna sahip bir notebook ve Touch ID’li iPhone kullanıcısı olarak benim kişisel görüşüm, Touch ID’nin MacBook kullanıcıları tarafından da çok kullanılacağı yönünde. 

Kişisel bilgisayarımdaki standart parmak izi okuyucusunun kullanımı Touch ID’den çok daha zahmetli olduğu halde çeşitli şekillerde kullandığımı da hesaba katacak olursak Touch ID kadar verimli bir parmak izi okuyucu sensör çok daha verimli kullanılacaktır.

:: MacBook’da Touch ID kullanır mıydınız?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Touch ID MacBook’a Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kesin ifadeler kullanmışsınız geleceği düşünülen gibi yazmalısınız kaynağında öyle diyor çünkü

 2. SDN Okuru dedi ki:

  geç bile kalındı bence 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  en çok isteğim özellik ben mba aldıktan sonra gelirse moralman çökerim :p neyse bir dahaki sefere alırız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Touch ıd gayet başarılı arada okumuyor o da parmağımı tam yerleştirmeyince onun dışında yanda koysam tersde koysam okuyor gayet başarılı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Berkay bey bütün ödeme sistemlerini denemiş sanırım hangisinin daha verimli olduğuna karar vermiş bile. Snd ofisi NewYorkda zaten.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke Apple Huawei Ascend Mate 7 deki kadar hassas bir parmak izi okuyucusu geliştirebilse çok kullanışlı olurdu. Islak, yara almış vs. her koşulda parmağı tanıyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Birileri ben fanım.diye bağıran yazı yazmış

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Benim bilgisayarım ENVY m6 ve parmak izi okuyucusu var. Gerçekten parmak izini taratmak zor. Bir de soğutucu kullanıyorum. Önüne soğutucunun bilgisayarın kaymasını engelleyici kısmı gelince çok zorlaşıyor. IBM de aynı. Hiç görmedim ama aynı zorluk onda da var. Aslında IBM'in kendisi başbelası 😀

 9. ConfickerBelasi dedi ki:

  ibm’inki parmaðýný yukardan aþaðý kaydýrmak þeklinde çoðu notebook’ta o þekil parmaz izi tarayýcý var öyle daha mantýklý.

 10. Vikings dedi ki:

  Hayýr telde bir sorun yok, sorun parmak izinizi tanýtýrken gerçekleþiyor, ilk baþta parmaðý düz koyup tanýtýcaksýnýz sonra kenarlar için tekrar istiyor ya o zaman parmaðýnýzý ters bile basabilirsiniz, kenarlarýný yanlarýný al tarafýna doðuru vb vb sonra çatýr çatýr okumasý lazým eðer olmazsa her 2 telde arýzalý gelmiþtir çünkü böyle bir problem hiç yaþamadým.

 11. ConfickerBelasi dedi ki:
 12. ConfickerBelasi dedi ki:
 13. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 6 serisinde touch ID bi önceki seriye göre (5s) neredeyse kusursuz ve milisaniyelik algılama hızında. parmagı tuşa bastınız şekilde, detaylı tanıtmak ve arkadaşında da dediğini tuşu temiz tutmak önemli. piyasanın mevcut en iyi parmak izi okumak teknolojisi Apple'da zaten şuan.

 14. ConfickerBelasi dedi ki:

  parmak basmadan önce malum tuþu silin öyle deneyin belki kirli olunca oluyor …

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Parmak izini talimatlara göre tam olarak uygulayamamışsındır büyük bir ihtimalle

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Touch ID iyidir ama Kullanım alanı dar olduktan sonra ne işe yarar foto albümüne mesajlara şifre koyup touch ID ile açamadıktan sonra neye yarar…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  çoluk çocuk apple prosu oldu.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Parmağı doğru tanıtamamanızdan kaynaklanıyor olabilir, yeniden tanıtın. @Lazzz

 19. Lazzz dedi ki:

  Düþünce güzelde bu Touch ID yý ne zaman kullansam tek seferde okumuyor bana mý garezi var parmaðýmmý sorunlu çözemedim, ip5s ip6 kullandým her iki model cihazda da tek seferde parmaðýmý okumuyordu, çoðu kiþi bu sorunu yaþýyor bunu çözerlerse güzel olay.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanmazdım şahzen pek sıcak bakmıyorum

 21. SDN Okuru dedi ki:

  sanmıyorum

 22. SDN Okuru dedi ki:

  yeni mac ailesinin ne zaman duyurulmasını bekliyorsunuz?

" Touch ID MacBook’a Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Touch ID MacBook’a Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Touch ID MacBook’a Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "