Okunma

Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor!


03 Aralık 2018 Pazartesi 23:59
Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor!

Bugün ortaya çıkan haberler ile bazı sahte iOS uygulamalarının, Touch ID kullanarak kullanıcıların paralarını çaldığı ortaya çıktı. İki gün önce, Heart Rate Measurement adlı uygulamada fark edilen bu durum, şimdi iki uygulamada daha ortaya çıkmış bulunmakta.

Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor

Apple olaya müdahele edene kadar, uygulama içi satın alımlara sahip olan ve şüpheli görünen iOS uygulamalarını kullanırken çok daha dikkatli olmanız gerekmekte. Siz daha ne olduğunu anlamadan, saniyeler içinde paralarınız çalınabilir. ESET tarafından yayınlanmış yeni blog yazısında, bu yöntemin nasıl çalıştığı detaylı şekilde paylaşılmış.

Şu anda, fitness uygulaması görünümünde olan sahte uygulamalar, sağlık kontrolü, nabız ölçümü veya benzeri aldatıcı ifadelerle Touch ID’nizi kullanmanızı istiyor. Bir sayaç ve parmak izi tarama animasyonlarının ardından, saniyelik bir süreçte 139 Euro ödeme gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

This app tries to get you to scan your finger, then charges you 100$ when you try to login. from Scams

Reddit kullanıcıları tarafından da ekran kaydı alınarak paylaşılmış olan bu durum, uygulamalarda Touch ID özelliğini kullanırken çok dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatacaktır diye düşünüyoruz.

İki gün önce, Heart Rate Measurement adlı uygulamada ortaya çıkan bu durum, şu an için “Fitness Balance” ve “Calories Tracker” adlı uygulamalarda da tespit edilmiş durumda.

Markette bu yöntemi kullanan başka uygulamalar da var mı, henüz bilinmiyor. Fakat bunun gibi, Touch ID kullanmanızı ısrarla talep eden şüpheli uygulamalar görürseniz, dikkatli olmanızda fayda var diyebiliriz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor!”

  1. I8 dedi ki:

    parmak izini yaptiktan sonra bu islemi tekrardan oynalamak istiyormusunuz gibi bir mesaj cikmali bence

  2. Anonim dedi ki:

    Parmak izinizi koyun ve bekletin diyorlar sonrada bir saniyelik parmak iziyle onaylama işlemi geliyor ve müşteri hızlıca davranamıyor. Akıllıca fakat bunu yapan kişi apple destek ile müşterinin rahatça iade alabileceğini unutmuş..

" Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte iOS uygulamaları, Touch ID ile paranızı çalıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "